Kurban Bayramı İle İlgili Vaaz Ve Nasihatler

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Yavuz tarafından 5 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Kurban Bayramıyla İlgili Vaaz Ve Nasihatler

  Kurban Bayramı Vaaz Ve Nasihatleri

  Kurban bayramı müslümanların Cenabı Allah'a yakınlık kazanacakları çok özel ibadetlerden biridir. Hz.İbrahim'den (as) beri gelen bu ibadet hacc farizası ile birleşerek çok büyük bir fazilet oluşturmaktadır. Cenabı Allah kullarına vermiş olduğu onca nimetin yanında imtihan olsun diye kurban hükmünü icra buyurmuştur. Kullar sürekli rızıklandıkları cihetten imtihana tabi tutulmaktadırlar. Cenabı Allah bizleri hiç yoktan var edip bir çok nimet ve güzellik ile donatmıştır. Bunların şükrünü eda edebilmemiz mümkün değilken, bazı vesileler ile ibadetlerimizi kafi saymaktadır.

  Bu gibi imkanları Cenabı Allah'a yaklaşmaya fırsat bilip, kalbi ve ameli niyetlerimizi saf ve temiz tutarak en güzel olan makbul kurbanlarımızı sunmak durumundayız. Çünki Cenabı Allah Hacc surei 37. ayeti kerimede; "Onların (kurbanların) etleri ve kanları kesin olarak Allah'a ulaşmaz, ancak O'na sizden takva ulaşır. İşte böyle, onlara sizin için boyun eğdirmiştir; O'nun size hidayet vermesine karşılık Allah'ı tekbir etmeniz için. Güzellikte bulunanlara müjde ver." buyurmaktadır.

  لَن يَنَالَ اللَّهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَاؤُهَا وَلَكِن يَنَالُهُ التَّقْوَى مِنكُمْ كَذَلِكَ سَخَّرَهَا لَكُمْ لِتُكَبِّرُوا اللَّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَبَشِّرِ الْمُحْسِنِينَ

  Buda gösteriyorki kurban ameli bir ibadet iken diğer taabbudi ibadetlerin hepsinde olduğu gibi niyetlerimiz ile şekil buluyor. Kuranı kerim Hz. Adem babamızın oğulları Habil ile Kabilin hikayesini bize anlatırken niyetin doğru tutulmasına dikkat çekiliyor. Hz. Adem Cenabı Allah'ın kendlerinden bir kurban istediğini oğullarına bildirince Habil bu fırsattan ötürü sevince boğulurken Kabil gayz ile şimdi bu da nerden çıktı diye iç geçiriyor. Ziraat ile uğraşan Kabil çalıştığım webokur.net yorulduğum benim olan nimetleri niye verecekmişim derken masülünün işe yaramaz kısmını kurbanlık yerine görütüp bırakıyor. Habil ise hayvan çobanı olarak sürüsünün en gözde hayvanını büyük bir mutluluk ve huzur içinde kurban ediyor. Cenabı Allah Habilin kurbanın kabul olduğunu bildirince Kabildeki kin ve nefret kardeşi Habili öldürmeye kadar götürüyor.

  Kurandaki kıssalar okuyan kişinin kendisine ibret çıkarmasını öğütler. Kurbanlarımızı etleri yada başka kazançları için değil sırf Allah (cc) rızası için kesmeliyiz. Keserkende bu emlin coşkusu ve mutluluğu ile tekbir seslerini yükseltmeliyiz. Rasulullah Efendimiz kurban etlerinin bir kısmını evine ayırır bir kısmını komşularına dağıtır diğer bir kısmını ise yakın uzak nerde varsa yoksullara ulaştırmaya çalışırdı. Peygamber hanımları kurban etlerinin üç günden fazla evlerinde kalmadığını infak ve tasadduk ettiklerini rivayet etmektedirler. Cenabı Zül-Celal Hazretleri yapmış ve yapack olduğunuz ibadetleri dergahı İzzetinde kabul buyursun inşaAllah.
  ywx webokur.net