Kurban Bayramının Anlam Ve Önemi

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Yavuz tarafından 28 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Kurban Bayramının Dinimizdeki Anlam Ve Önemi

  Anlam ve Önem Bakımından Bayramlarımız Kurban Bayramı​


  Kurban Bayramı çok eskilerden İbrahim Peygamber (as) zamanından gelen islami bir ibadettir. Adından da anlaşılacağı üzere bu bayramın en önemlidini boyutu kurban kesme ibadetidir. Kurban ibadeti İslam bilginlerinin kahir ekseriyetine göre sünnet-i müekkededir. Ancak Müslüman toplumunun birer sembolü olan bu tür sünnetler bazı toplumsal durumlara göre vacib konumunayükselebilmektedir. Nitekim dindeki yeri bakımından sünnet olan ezan şiarı böyle bir niteliğe sahiptir. Kurban da ezan gibi toplumsal boyutu bulunduğundan ona sadece fıkhî açıdan değil bununla birlikte toplumsal yönüyle de bakmak daha doğru ve faydalı neticelere vesile olur.

  Dolayısıyla maddi bakımdan durumu uygun olan Şafii Müslümanların da bu bayramda kurban ibadetini yerine getirmeleri konusunda hassas davranmaları bu bayrama yakışan bir tavır olsa gerektir. Çünkü ancak bu durumda yılda bir defa dahi evine et götüremeyen fakirler et yüzünü görebilmektedir ki bu davranış aynı zamandaMüslümanlar arasındaki sevgi ve kardeşlik duygularını da pekiştireceği muhakkaktır.

  Dinimizce vakti müsait olana Hac da farzdır. Dinimizin gereği bu farzı yerine getirmek üzere, Kurban Bayramında kutsal topraklarda bulunan Hacılar, Yüce Allah’a yakınlaşmakta, O kutsal topraklarda kurban bayramının ve Haccın faziletini aynı mekanda aynı havaları teneffüs ederek yaşamaktadırlar. Kurban Bayramında hacılar, Peygamberimiz Hz.Muhammet’in sünnetine uygun olarak, Hac Farizelerini yerine getirirler.

  Kurban Bayramında hacılar arife günü Arafat’a çıkarlar, bayramın birinci günü gece Arafat’tan ( Meşâr’dan) Minâ’ya geçip, orada şeytan taşlama amelini yaparlar. Ümit dolu ve aşık insan kalabalığı, küçük taşlarla şeytanı ve sapıklığı simgeleyen sütunları taşlayıp, iç ve dış şeytanlara karşı nefreti ilan ederler. Hacılar daha sonra Allah’a yalvarmak ve yakınlaşmak niyetiyle kurban keserler.
  [​IMG]