Kurban Bayramının Özelliği Nedir?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Haziran 2014 başlatılmıştır.

  1. Kurban Bayramının Özellikleri

    Hz. İbrahim’in çocuğu olmuyordu ve bir çocuğu olduğu takdirde onu kurban edeceğine dair Allaha bir söz verdi ve Allah ona bir oğul verdi çocuk büyüdüğünde Allaha verdiği sözü rüyasında gördü ve onu kurban etmek istedi. İbrahim peygamber bu sınavı başarı ile geçmiştir ve Allah ona melekler aracılığıyla koç göndermiştir. İbrahim peygamber bunun üzerine oğlu yerine koç kesmiştir ve bu olay üzerine tüm İbrahim’i dinlerde Zilhicce ayının 10. günü aynı şekilde kurban kesilerek kutlanan bayram olmuştur.
    Kurban Bayramı; Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayın onuncu, onbirinci ve onikinci günlerine ‘ Eyyâm-ı nahr ‘ (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayın dokuzuncu gününe Arefe denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke’de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.
    Kurban Bayramında Bayram Namazı kılınır ve Bayram hutbesi okunur. Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın son ikindi namazı dahil her farz namazdan sonra teşrik tekbirleri okunur:
    Allahü Ekber Allâhü Ekber Lâ ilâhe İllâllahü Vallâhü Ekber, Allâhü Ekber ve Lillâhi`l-Hamd