Kurban Keserken Dikkat Edilecekler

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Yavuz tarafından 19 Ekim 2012 başlatılmıştır.


 1. Kurban Kesilirken Dikkat Edilecekler

  Kurban Keserken Dikkat Edilec Hususlar Nelerdir

  Kurban keserken dikkat etmemiz gereken hususları maddeler halinde aşağıya sıralıyoruz. Kurban keserken hem kurbana eziyet etmemek hemde webokur.net amelimizin sahih olması için dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilmezse ameli, fıkhi, maddi ve manevi olarak kötü sonuçlar doğabilir.

  1- Öncelikle kurban kesilecek yerin mutlaka temizlenmesi dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Kurbanınız ne kadar sağlıklı olursa olsun pis ortamlarda kesim sonucu hastalığı dışarıdan kapabilir. Bu yüzden hijyene çok önem vermeniz gerekmektedir.

  2- Kurban keseceğiniz yerde, kurbanın kanı, atacağınız iç organları ve diğer atıkları için önceden ya bir çöp kovası veya poşeti yada yarım metreden az olmamak kaydıyla çukur hazırlamalısınız.

  3- Kurban keserken lazım olacak bıçak, ip ve etlerini paylaştıracağınız kabların hazır tutulması.

  4- Kurban kesim esnasında küçük çocukların ortamdan uzak tutulması gerekir. Kurbanın kaçması çırpınması ve kesilmesi esnasında travmatik bir etki bırakmaması için dikkat edilmeli, kurban hadisesi çocuklara ciddiyetle anlatılmalıdır.

  5- Kurban kesecek kişinin her ihtimale karşı iki bıçağını hazır bulundurması lazım. Birinci bıçak sorun çıkarırsa hayvan acı çekmeden ikincisi ile devam edilir.

  6- Kurban kesecek şahıs eğer hisseli kesim yapıyor ise kesmeden önce hisse sahiplerinden vekaletlerini alması lazımdır.

  7- Kurban keserken kurban duasını ve tekbir getirmeyi unutmamalı mümkünse abdestli olarak kıbleye çevrilmiş halde kurbanı boğazlaması gerekir.

  8- Kurban boğazlandıktan sonra kanı iyice boşalmadan beyne giden omurilik damarını yani genel sinir damarını kesmemelidir. Kurban çırpındıkça damarlardaki kan daha fazla çıkar. Hem et daha kolay pişer lezzetli olur hemde hastalık riski asgariye indirgenmiş olur.

  9- Kurban keserken dikkat edilmesi gerek diğer bir husus batıl ve bidat olan hareketlerden kaçınmaktır. Mesela kanını teberük sayım çocukların yüzüne sürmek batıl ve bidat bir harekettir.

  10- Ayrıca en önemli husus hisseli kurban kesen her hisse sahibinin razı olması ve Allah rızası için urban kesiyor olmasııdır. Dağıtıldıktan sonra herkes helalleşmeli ve niyetlerini sırf Allah'ın (cc) rızasını kazanmak üzerine bina etmelidirler.

  Kurban kesmek müslümanları diğer inançlardan bariz bir şekilde ayıran özelliklerdendir. Batı inançta olanlar kurban anlayışını öldürmek uçurumdan atmak boğazlayıp atmak suya atmak yakmak gibi saçma inanışlar üzerine bina ederken, müslümanlar temizlik içinde tekbirler getirip kestikten sonra hem kendileri faydalanmakta hemde ihtiyaç sahiplerini faydalandırmaktadırlar.
  yawux webokur.net​