Kurbanın toplumsal dayanışma ve yardımlaşma açısından önemi nedir?

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Ceren tarafından 5 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör  Kurbanın toplumsal dayanışma ve yardımlaşma açısından önemi nedir?
  Kurban ibadeti toplumsal dayanışmayı ayakta tutmaktadır. Toplumda kardeşlik duygusunun oluşur, toplumsal farklılıklar ortadan kalkar ve toplumun kaynaşması sağlanır. Kurban kesmeye imkanı yeten Müslümanlar kestikleri Kurbanın etini kesmeye imkanı olmayanlara verirler ve onları mutlu ederler.

  Sosyal hayatta Kurbanın getirdiği bir başka önemli husus ise, ticaretin canlanmasıdır. Kurban ibadetini yerine getirmek isteyenlerin oluşturduğu pazar, hem hayvan yetiştiriciliği yapanlara ekonomik alanda kazançlar sağlamakta hem de bu günlerde yeni iş sahaları açılmasına sebep olmaktadırlar. Günümüzde birçok yerde Kurban çadırları kurulmakta bu yerlerde yeni iş sahaları açılmakta ve ticari hayata farklı bir canlılık getirmektedir.

  Kurban ibadetinin sosyal bir faydası ise ihtiyaç sahiplerini bulunduğu karamsarlıktan kurtarılması olmaktadır. Nitekim bu günlerde Ramazanda olduğu gibi fakirler hatırlanmakta, fakirler ise kendilerinin toplumdan dışlanmadığını daha iyi fark edebilmektedirler. Bu sebeple Kurban ibadeti, fakirin sofrasına tat getirdiği gibi yüzüne neşe getiren bir ibadettir.