Kureyş suresi ve anlamı hakkında bilgi

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Yavuz tarafından 10 Mayıs 2013 başlatılmıştır.


 1. Kureyş suresi anlamı ve tefsiri ile nüzul sebebi hakkında hakkın da bilgi

  Kureyş suresinin ayetlerine genel çerçevede baktığımızda Cenabı Allah Kureyş kabilesinin Mekke şehrinde Hz. Adem babamız ve bir tek Atamız olan Hz. İbrahim'den miras kalan Kabe'nin bakım hizmet ve koruyuculuğunu yaptıkları için onlara yaşam koşullarını koyulaştırdığı ve bunun karşılığında kulluk vazifelerini yerine getirerek nankörlükten kurtulup şükürlerini eda edebilme fırsatını verdiğini beyan buyuruyor. Atamız Hazreti İbrahim aleyhisselam diliyle Kur'an-ı Kerim Kabe hakkında; "Ey Rabbim. Burayı güvenli bir bölge kıl ve halkına bereketli bir rızık bağışla" (Bakara:126) diye diye duada bulunuyor.

  Kureyş suresi Kur'ın-ı Kerimde Tin suresinden sonra Mekke nazil olmuştur. Kureyş suresi anlam bakımından Fil suresinin devamı niteliğindedir. Kureyş suresi hakkında müfessirler ortak olarak Mekke'de bulunan KUreyş kabilesine tanınan bazı kolaylıkları anlatmak üzere ve onların karşılık olarak hangi tavıvralı alması gerektiği hususunda uyarı ve bilgi verdiği noktasında icma etmişlerdir. Kurey suresi toplam 4 ayetten oluşmaktadır.


  Kureyş Suresinin Meali Şerifleri:

  Bismillahirrahmanirrahim.

  Kureyş'e kolaylaştırıldığı (1) Evet kış ve yaz seyahatleri onlara kolaylaştırıldığı için (2) Onlar şu evin Rabbine kulluk etsinler ki (3) Kendilerini açlıktan doyuran ve her çeşit korkudan emin kıldı (4)

  لِإِيلَافِ قُرَيْش​

  إِيلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاءِ وَالصَّيْف​

  فَلْيَعْبُدُوا رَبَّ هَٰذَا الْبَيْت​

  الَّذِي أَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَآمَنَهُمْ مِنْ خَوْف​


  Peygamber Efendimiz Kureyş Suresi hakkında bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır. "Allah'u Teâlâ Hazretleri Kureys'lileri 7 haslette üstün kılmıştır. Ben (Peygamber Efendimiz) onlardanım, nübüvvet (Peygamberlik) onlardadır, Mekke'nin hâcibligi (hizmeti korumacılığı) onlardadır, Mekke'nin sikâye işi onlardadır, Cenabı Allah, fil (Ebrehe) ordusuna karşı onları galip getirmiştir. Onlar, kendilerinden başkası Allah'a ibadet etmezken, sürekli Allah'a ibadet etmişlerdir ve Cenabı Allah onlar hakkında Kur'an da bir sure inzal buyurmuştur" (mealen) diyerek Kureyş Suresini başından sonuna okumuştur. (İbn Kesir)
  yawux@webokur​
   
  Son düzenleme: 10 Mayıs 2013