Kurt Seyt & Shura Kitap Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Lavinia tarafından 7 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Kurt Seyt Shura Özet

  Nermin Bezmen'in kaleme aldığı Kurt Seyt & Shura kitabında Çarlık Rusyasının debdebeli yaşantısından Bolşevik ihtilali ile İstanbul'a sürüklenen hayatları anlatmış. Kurt Seyt & Shura kitabının kısaca özeti:

  Kurt Seyt 1924 yılının bahar aylarında Shura'dan ayrılarak Mürivet ile yeni bir hayata başlar. Beyoğlu’nda Kırım Lokantası adında bir işletmeyi çalıştırmaya başlayan Kurt Seyt ve karısı Beyoğlu'nun canlı hayatına ayak uyduramazlar. Kurt Seyt'in karısının hamile kalması üzerine karısının annesi Emine'nin yanlarına taşınması ile evdeki çatışma artar. Leman isminde bir kız çocukları olur. Kurt Seyt bunun üzerine evde kendini terk edilmiş hisseder ve evden uzaklaşır. Mürivet akrabaları yardımıyla Kurt Seyt'i eve döndürür. Mürivet'in annesi de evdeki çatışmalar nedeniyle kızları Fikriye ve Necmiye ile birlikte ayrı bir eve çıkar.
  Yaz aylarında lokantanın işleri düşünce müşterilerden Rum Yorgo'nun teklifi üzerine Kurt Seyt Caddebostan’ da bir deniz gazinosu açar. Kurt Seyt ve Mürivet hiçbir zaman o eğlenceli hayata ayak uyduramazlar. Yaz bitip Caddebostan'dan ayrılma vakti gelince ortağıyla anlaşmazlığa düşer ve bütün varını yoğunu kaybeder. Elde kalan parasıyla da Ağa Camii’nde bir lokanta açar. Amerika'ya gitmek isteyen Kurt Seyt biriktidiği parayla Leginatsa’ya başvurur ve konuyu Mürivet'e açar. Mürivet sert bir tepki verince bu hayali suya düşer. Aynalı Çeşme’deki evlerinde Mürivet’in annesinin yakınındaki bir eve taşınırlar. Kurt Seyt işsizdir. Bu sırada hamile olan Mürivet bunu kocasına söylememiştir. Bir gün kocaısna hamile olduğunu söyleyince herkesin haberi olduğu halde kendisinin haberi olmamasına sinirlenen Kurt Seyt büyük bir tepki gösterir ve çocuğu aldırmasını ister. Doktora giden Mürivet çocuğu aldıramayacağını öğrenir ve bunun üzerine bir şeyler yapmaya karar veren Kurt Seyt gaz satmaya başlar. İkinci çocukları Şükran dünyaya gelir. Maddi sorunlar iyice büyür.
  Bir gün Beyoğlu'ndaki bir arkadaşıyla karılaşan Kurt Seyt onun teklifi üzerine Veli Efendi'de çalışmaya gider. Mürivet kocasının gidişine çok üzülür fakat bir ipucu bulamaz. Bir gün Aziz Çavuş adında birisi Kurt Seyt'ten haber getirir.
  Bir gün Kurt Seyt Mürivet'i yanına çağırır. Mürivet hemen ertesi gün yanına çocukları ve annesini de alarak Veli Efendiye kocasının yanına gider ve beraberce geriye dönerler. Akrabası Yahya’nın yardımı ve biriktirdiği paralarla Küçük Bursa Sokakta bir lokanta açar. 1926-1927 kışında çok iyi para kazanırlar.
  Yazın başlamasıyla birlikte Altınkum'da bir gazino açar. Evinden uzaklaşan webokur.net Kurt Seyt Rus eğlence anlayışını bu gazinoya taşır ve çok başarılı bir yaz dönemi geçirir. Mürivet zaman zaman çocuklarıyla buraya gelir ve artık bu eğlence anlayışına alışmaya başlar.
  Kurt Seyt’i mutlu etmek isteyen Mürivet bir gün Aluşta’daki ailesine yazmak için adresi alıp mektubu yazar ve gönderir. Mektuba bir süre sonra kısa ve hissiz bir cevap gelir. Sovyet yönetimindeki baba Eminof çok mutludur. Ancak bunlar bir süre sonra Eminof ailesine zarar vermeye başlar. Hatta sonunda Kurt Seyt’in kardeşi ve eşinin öldürülmesine neden olur. bu olaylar olunca mektuplar da kesilir.
  Kış için Pera'da yeni bir lokanta açan Kurt Seyt buradan iyi para kazanır. Buranın yakınlarında bir eve taşınır ve iyi bir hayat sürerler. Yazın başlangıcı ile beraber Tomas isimli bir arkadaşı ile beraber Tarabya’da Maksim gazinosu açarlar.
  Kurt Seyt ve ailesinin varlıkları artmaya başlasa da huzurları azalmaya başlar. Mürivet kocasının çok fazla içki içtiğini bahane edip sürekli tartışma çıkarır. Kurt Seyt bütün işini devreder ve oradan taşınırlar. Kurt Seyt işsiz kalınca ellerindeki bütün parayı harcarlar. Kurt Seyt çalışması gerektiğine karar verir. Evde şırdan dolması üretmeye başlar. Kısa sürede bu iş tutar fakat çevrede rahatsızlık yaratır. Bu işten kazandığı para ile Acıçeşmeler’e inen sokağın üzerinde bir lokanta açar. Mürivet bu sırada büyük bir rahatsızlık geçirir. Bu hastalık sırasında yine zor duruma düşerler ve lokanta kapanır.
  Mürivet iyileştikten sonra Kurt Seyt kibrit fabrikasında çalışmaya başlar. Burada çalışamayacağını anlayıp işten ayrılınca onun yerine Mürivet gidip çalışmaya başlar. Kurt Seyt de fabrikanın yanında lokanta açar. 1933-1934 kışında Mürivet fabrikada çalışırken bir iş kazası sonucu parmağı kopar. İyileştikten sonra Siyon çorap webokur.net fabrikasında işe girer. Kurt Seyt’in lokantasında işler kötüye gider ve lokantayı satar. Yalnızca Mürivet'in gelirine kalınca Kurt Seyt yıkılır ve evden uzaklaşır. Mürivet uzun süre kocasını arasa da bulamaz. Bu sırada Zonguldak'ta kömür madeninde çalışan Kurt Seyt biriktirdiği paralarla eve geri döner. Bu parayla Acıçeşme'de bir lokanta açar.
  Daha sonra yaz aylarında Florya’da tren istasyonunun gerisinde bir arazi kiralayan Kurt Seyt burada plajda soğuk yiyecekler, içecekler satıp, akşam ise lokantada eğlenceli bir ortam yaratır. Mustafa Kemal’in Florya’da yazı geçirmesi ile Florya canlı bir hayata kavuşur. Hatta Kurt Seyt'in lokantası Mustafa Kemal’in de sık sık geldiği bir lokanta halini alır.
  Kurt Seyt bir gün tren yolunda bir kaza geçirir. Bunun üzerine kolları, bacakları, kaburgaları kırılır. Bacağının kesilmesi gerekir fakat Kurt Seyt buna izin vermez. Yaz ile beraber Florya’daki aynı araziyi kiralarayak eski işine döner. 16 Haziran 1932 tarihinden itibaren nüfus cüzdanlarına T.C. vatandaşı olarak soyadı yazma heyecanı başlar. Bunun üzerine çalışma izinleri biten Rusya’dan göçen insanlar Florya’dan yavaş yavaş kaçarlar.
  Yaz bittikten sonra talihsizlikler devam etmeye başlar. Kızları Şükran tifo hastalığına yakalanır. Bütün paraları bu nedenle biten Kurt Seyt ve ailesine yardım eli akrabası Hasan Kopsel tarafından uzatılır. Aldığı bir miktar borç parayla Kayseri’den halı getirerek satmaya başlayan Kurt Seyt bu işten iyi para kazanır.
  Almanya’nın 10 Eylül’de Polanya’yı işgali ile karanlık günler yaşanmaya başlar. Kurt Seyt'in kızı Leman büyüyüp güzelleşir ve Sabahattin adında bir genç ile nişanlanır. 21 Kasım’dan itibaren ülkede sıkı yönetim ilan edilir. Bu günlerde Leman ve Sabahattin dünya evine girer.
  Kurt Seyt yine Kayseri’ye gider ve malzemelerini alıp Ankara'ya dönerken tren yoluna düşen bir çığ ile yolda kalır. Yolda genç ve çocuklu bir kadının üşüdüğünü görünce paltosunu ona verir fakat kendisi zatürre olur. Bir daha iyileşemez ve İstanbul'a dönerler. Kızı Leman ve eşi Sabahattin'in geliriyle tedavi edilme düşüncesine dayanamaz. Kurt Seyt 25 Ekim 1945 tarihinde daha fazla böyle yaşamaya devam edemeyeceğine karar verir ve intihar eder.
   

 2. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Cevap: Kurt Seyt & Shura Kitap Özeti

  İlginç bir öyküsü var Kurt Seyt & Shura'nın bakalım dizi filmi de aynı ilgiyi görecek mi?