Kurtuluş savaşı devam ederken neden bir bağımsızlık marşına ihtiyaç duyulmuştur

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Nehir tarafından 1 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. Kurtuluş savaşı devam ederken neden bir bağımsızlık marşına ihtiyaç duyuldu

    Genel savaşa Mondros mütarekesi ile son verilmişti. Ancak bu mütareke itilaf devletlerine Türk vatanını işgal etme fırsatını verdi.İşgal ve yağma hareketlerinden başkent İstanbul bile kurtulamamıştı.İşgalciler milli meclise saldırmış , çok sayıda Mebusu tutuklamıştı.Yunan ordusu 15 Mayıs 1919 tarihinde güzel İzmir’i işgal etmişti.

    Türk milleti tarihinin en acı dönemlerinden birisini yaşıyordu.Bu acı dolu günler yaşanırken Mustafa Kemal Paşa ve Arkadaşları kurtuluş savaşını başlattılar.23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da TBMM açıldı.TBMM, Türk Milletinin bağımsızlığını ve Milli egemenliğini kazanması için mücadeleye başladı.

    Millet vekillerinin cephede askerlerle yaptıkları görüşmelerde Milli bir marşa duyulan ihtiyaç ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine meclisin bir oturumunda marş konusu gündeme geldi. İsmet İnönü ve diğer konuşmacılar bu ihtiyacı dile getirdiler. Böyle bir marş hem cephedeki askerin moralini yükseltecek hem de yeni kurulacak Türk devletini temsil edecek bir marş olacaktı. “Bu marşta Mehmetçik tüm benliğini bulmalı, bu ölüm kalım savaşında ona ve ulusa bir dua gibi dudaklarımızdan eksik olmamalı.” Bu teklif üzerine mesele, hükümet toplantısında ele alındı. Görüşmeler sonucunda bir Milli marşın yazılması ve bestelenmesi konusunda fikir birliğine varıldı