Kuş Gribi Ülkemizde Hangi Hayvanlarda Ne Zaman Görülmeye Başladı

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Kuş Gribi Ülkemizde Hangi Hayvanlarda Ne Zaman Görülmeye Başladı Bu Hastalık İnsanlara Nasıl Geçer

  Kuş Gribi Ülkemizde Hangi Hayvanlarda Görülür

  Kuş gribi, özellikle evcil kanatlı hayvanları daha çok etkilemekle birlikte, bütün kanatlı hayvanlarda ve domuzlarda görülebilir.

  Kuş Gribi Ülkemizde Ne Zaman Görülmeye Başladı

  Ülkemizde, ilk Kuş Gribi vak'asına, Balıkesir ili Manyas ilçesinde bulunan ve hayvanların açık alanda beslendiği bir hindi çiftliğinde, yabani kanatlıların göç dönemi olan 2005 yılı ekim ayında rastlanmıştır. Hastalık etkeni H5N1 virüsü Bornova Laboratuvarı tarafından teşhis edilmiş ve İngiltere- Weybridge’de bulunan EU Referans Laboratuvarı'nda doğrulanmıştır.

  Ülkemizde İkinci mihrak, Iğdır ilindeki Aralık ilçesinden, Kasım 2005'te bildirilmiştir. Hastalık, köy tavukçuluğu başta olmak üzere, 53 ile yayılmıştır. 2,5 milyon üzerindeki kanatlı hayvan, hastalığın kontrolü amacıyla itlaf edilmiştir. 12 kişideki tespit edilen H5N1 vakası, Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) tarafından doğrulanmış; bunlardan çocuk olan 4 kişi ölmüştür.

  Bu Hastalık İnsanlara Nasıl Geçer

  Hayvanlarla korunmasız olarak yakın temas (kuş gribine yakalanmış veya bu hastalıktan ölmüş kanatlı hayvanlarla aynı kapalı ortamda bulunma, hasta hayvanları kesme ve yolma; hasta veya ölmüş hayvanların burun ve boğaz akıntılarına, gözyaşlarına, dışkılarına veyahut da bunlarla kirlenmiş yüzeylere ve eşyalara temas) durumunda hastalık insana bulaşabilmektedir.

  Bu gün için hastalığın insandan insana bulaşmadığı kabul edilmektedir.

  Kuş gribi insanlara:

  Hasta veya hastalıktan ölmüş hayvanlara temasla.
  Hasta veya ölmüş hayvanların dışkısına, gözyaşına, burun ve boğaz akıntısına temasla.
  Veyahut da bu dışkı ve salgılarla kirlenmiş yüzeylere ve eşyalara temasla.
  Hastalık etkeninin karıştığı havanın solunmasıyla bulaşmaktadır.
  Bugüne kadar, kanatlı etiyle veya yumurtalarıyla bulaşma olduğu bildirilmemekle birlikte, bu ürünlerin, iyice pişirilmeden yenmelerinin riskli olabileceği unutulmamalıdır.