Kuşlar Nasıl Çoğalıp Ürer

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve öykü tarafından 12 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. öykü

  öykü Moderatör

  Kuşlar Nasıl Ürer kısaca bilgi

  Bu konuda sizlere kuşların üremesi hakkında bilgilere yer vereceğiz. Ödevinizde umarım yardımcı olur.

  Kuşlar yılda mutlaka 1 kere ürerler. Kuşlar çevre şartlarından çok etkilenen varlıklar olduğundan üreme zamanları da mevsimlerin en uygun olduğu ilkbahar aylarında meydana gelir.

  Kuşların üremesi sakin, hızlanma ve etkin olmak üzere 3 dönemden oluşur diyebiliriz. Sakin evre bir önceki üreme evresinin hemen sonrasıdır. Hızlanma evresi üreme zamanının hemen öncesi olan 1-2 aylık süreçtir. Etkin evre ise ilkbahar aylarıdır.

  Kuşlar uçan varlıklar olduğundan eş bulma evresi zorlaşır. Bundan dolayı kuşlar kendilerini cezbedecek karşı davranış biçimlerini sergilerler. Bütün kuş türleri yılda ne az 1 kere olmak üzere üreme gerçekleştirir.

  Bazı kuşlar üreme döneminde 1 kez yumurtlarken bazı kuşlar da (tavus kuşu gibi) üreme döneminde 20 yumurtaya kadar yumurtlayabilir.

  Yumurtladıktan sonra kuş türü hayvanlar yumurtaların üstünde bir müddet durarak yumurtalara ilgi göstermesi ve sıcak tutması gerekir. Bu süreç ise genellikle yumurtanın ve kuşun büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Büyük kuşların büyük yumurtası olacağından, yumurta üzerinde durma süresi ve yumurtaya vermesi gereken ilgi ve zaman daha fazla olmaktadır. Fakat küçük kuş ve küçük yumurtada bu süreç daha az ve kolaydır.

  Genellikle kuşlar kendi yuvalarına yumurtlarlar. Fakat türden türe yumurtlama yerleri de farklılık gösterir. Mesela, deniz papağanı hiç beklenmeyecek şekilde bir tavşan kovuğu içine yumurtlar. Gök doğan kuşu ise çıplak yar çıkıntısına yumurtlar.