Kuşlar Nasıl Çoğalır

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve webkolik tarafından 26 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Kuşlar nasıl ürerler

  Kuşlar Nasıl Çoğalırlar
  Kuşlarda çoğalma hakkında bilgi. Kuşların hemen hemen hepsi senede en az bir defa olmak üzere ürerler. Kuşlar genellikle ilkbaharda çiftleşerek yuvalanır ve yumurtlarlar.Bu bazı kuşlarda senede bir,iki veya 3-4 kez kuluçka görülür.En çok yumurtlayan kuşlar tavukgillerdir.Bıldırcın 10-16, keklik ve sülün ise 15-20 yumurta yapar.

  [​IMG]

  Üreme dönemi, sakin, hızlanma ve etkin olmak üzere 3 evreye ayrılır. Bir önceki üreme döneminden sonraki evre sakin evredir. Bir çok erkekte testisler küçülmüş, eğer varsa üreme renklenmesi yitirilmiş, çiftleşmeyle ilgili davranışlar sona ermiştir.
  Hızlanma evresinde, eşeysel bezler irileşir ve işlevleri gittikçe artar. Eş arama ve teritoryumu (bölgelerini) savunma başlar. Etkin evredeyse yumurtlama en yüksek hızına ulaşır ve çiftleşme gerçekleşir.
  Kuşların çoğunluğu yuvasında yumurtlar. Ama bu yuva, deniz papağanı için eski bir tavşan kovuğu ile gök doğan için çıplak yar çıkıntısı arasında her biçimde olabilir.Çulhakuşları, bir birine örümcek ağıyla tutturulmuş 3000 kadar tüy ile yosun parçasından meydana gelen kapalı,değişik yuvalar yaparlar.
  Yumurtaların kuluçka müddeti farklı olmakla beraber, genellikle kuş ile yumurtası ne kadar büyükse yumurtanın kuluçkadan çıkmaları o kadar uzun, ebeveynlerinin göstermesi gereken dikkat ise o kadar fazla olmaktadır.
  Kuşların yumurtaları şekil,büyüklük ve renk bakımından çok çeşitlidir.Genel olarak yumurta büyüklüğü kuşla ve çıkacak yavru büyüklüğü ile orantılıdır.Kuş büyüklüğüne göre en büyük yumurtayı kivi,en küçüğü de guguk kuşu yapar.Yumurtaların renkleri yuva yerlerine göre değişir.Oyuklarda,karanlık,kapalı yuvalarda kuluçkaya yatan kuşların yumurtaları ise ortama uyacak şekilde renkli ve benekli olur.