Kuşlar nasıl uçar kısa bilgi

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 22 Temmuz 2014 başlatılmıştır.  1. Kuşlar nasıl uçuyorlar

    Kuşların uçma yetenekleri ,kanatlarının görevlerinin tümüne sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

    Uçmaya yönelik olarak geliştirilen en önemli Adaptasyon tabii ki kanatların gelişimidir. Kanatlar özel yapıları sayesinde Su ve Havayı geçirmeyecek şekilde oluşmuştur. Bu da uçuş esnasında kuşlara büyük kolaylık sağlar.

    Kuşlar kanatlarını yalnız yükselmek için değil, aynı zamanda hareket etmek için de kullanırlar. Kanadın kendisi değişkeye uğramış beş parmaklı bir koldur. Bilek ve el kemikleri körelmiş ve yalnız ikinci parmak iyi gelişmiştir. Başparmak ayrı durur ve hava akımını idare etmek göreviyle ilgili tüyleri taşır. Üçüncü parmak basit bir çubuk halindedir, dördüncü ve beşinci parmaklar ise ek******. Büyük tüyler elin arka tarafına ilişiktir, kısa tüyler ise kola bağlıdır. Tüylerin ön tarafı kuvvetli ve arka tarafları daha incedir. Tüyler kanatta birbiri üzerine gelerek, rüzgara karşı sağlam bir yüzey teşkil ederler. Kanadın şekli ve eğrilmesi, tüylerin durum değiştirmesiyle olur. Tüyler, bağlı bulundukları kasların ve kirişlerin yardımıyla hareket edebilirler.

    Çook sivri bir kanadın uç kısmı, yükselme kuvveti noksanından ötürü düşer ve bu duruma genellikle ancak iyi gelişmiş el tüyleri ve dar kanatları bulunan hızlı uçucularda rastlanır. Daha yavaş uçan kuşların ve çabuk manevra yapanların kanatları geniş ve kol tüyleri, yükseltme yaratabilmek üzere, uzundur.