Kuşlar Nasıl Ürer?

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve webkolik tarafından 28 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Kuşlar Nasıl Ürerler?

  Kuşlarda üreme nasıl olur?

  Kuşlarda üreme çok özel yapılarına bağlı olarak ayrıcalık gösterir.Kuşların uçabilme ve çok geniş bölgelere gidebilmelerinden dolayı eşlerini bulmaları zorlaşır. Bu nedenle eşler birbirlerine cezbedecek davranış biçimlerini güçlendirirler. Bir birlerine kur yaparlar. Aslında bu kur olayı, hem eş oluşturma hem de çiftleşebilmek içindir.
  Kuş türlerinin hemen hepsi de yılda en az bir kez ürerler.Üreme dönemi, sakin, hızlanma ve etkin olmak üzere 3 evreye ayrılır. Bir önceki üreme döneminden sonraki evre sakin evredir.
  Birçok erkekte testisler küçülmüş, eğer varsa üreme renklenmesi yitirilmiş, çiftleşmeyle ilgili davranışların tümü sona ermiştir. Hızlanma evresinde, eşeysel bezler irileşir ve işlevleri gittikçe artar.
  Eş arama ve teritoryumu (bölgelerini) savunma başlar. Etkin evredeyse yumurtlama en yüksek hızına ulaşır ve çiftleşme gerçekleşir.

  Kuşlar nasıl ürer? Kısaca;

  Kuşlarda üreme yumurtlama yoluyla olur.Bütün kuşlar hazırladıkları bir yuvaya veya uygun bir yere yumurtlarlar, bir süre kuluçkada yatar ve yavruların yumurtadan çıkmasını sağlar.Bazı türlerde yumurtadan çıkan yavrular yuvayı hemen terkeder,ebeveynleri ile birlikte besinlerini ararlar.

  Bazı kuşlarda ise yavrular belli bir süre yuvada kalır,ana,baba veya herhangi biri tarafından beslenir,uçacak hale gelince yuvayı terkeder.