Kutsal anne sendromu

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 20 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Çalışan Annelerde 'Kutsal Anne Sendromu'

  Çalışan anneler çocukları ile geçirdikleri zamanı yetersiz buldukları için bir süre sonra kendilerini suçlu hissetmeye başlar. Suçluluk duygusuna neden olan en önemli etken; kadın kimliğini taşımaya başladığı günden beri anneliğin ‘kutsal’ bir görev olduğunu öğrenen kızların, bu rolü aksattıklarını ve yerine getiremediklerini düşünmeleridir. Anneler bu suçluluk duygusuyla ister istemez bazı yanlışlar yapar.
  [​IMG]

  Çalışan kadındaki ‘suçluluk duygusu’, henüz bir kız çocuğu iken kazınan ‘kutsal anne’ rolünden kaynaklanır.Dünyada çalışan annelerin ortak sorunu, evleri ile iş yerleri arasında tercih yapmak zorunda kalmalarıdır. Anne ve işkadını kimlikleri arasında sıkışıp kalan kadınlar, işlerinde ve annelik görevlerinde bir çok sorunlar yaşar. Başta durumu idare edebileceğini düşünen kadın, daha sonra bu yoğun tempodan yorgun düşüp, aynı zamanda çocuktan ayrı kaldığı için suçluluk duygusuna kapılır.

  Çalışan annelerin kendilerini suçlu hissetmelerine hiç gerek yok aslında! Çünkü araştırmalar, çalışan annelerin çocuklarının yaşadıkları sorunların annenin çalışmasıyla ilgili değil de, annenin kendi kaygısını gidermeye yönelik yaptıkları hatalı davranışlarla ilgili olduğunu gösteriyor.Annelerin suçluluk duygusuyla ilgili yaptıkları yanlışlar şunlardır;
  Anne eve geldikten sonra tüm zamanının çocuğuyla geçirmeye çalışması,
  Annenin suçluluğunu telafi etmek için sürekli çocuğuna bir şeyler alması olarak sıralanabilir.
  Ayrıca çocuğunun her istediğinin yapılmasıdır.