Kutsal İttifak Konu Anlatımı

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Suga tarafından 2 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Kutsal İttifak Konu Anlatımı

  II. Viyana Kuşatmasında Osmanlı’nın bozguna uğraması Avrupa devletlerini harekete geçirdi. Papa’nın uğraşları neticesinde Osmanlı Devleti’ne karşın Mukaddes ittifak oluşturuldu. Bu ittifakta Avusturya, Lehistan, Venedik, Malta ve Rusya bulundu (1683).
  Mukaddes ittifak’la Osmanlı arasındaki mücadele 16 yıl devam etti. Avusturyalılar Macaristan’a, Lehliler Podolya ve Boğdan’a saldırdılar. Venedikliler Mora ve Dalmaçya kıyılarını elde etmeye çalıştılar. Osmanlılar tüm cephelerde yenildiler. Bu sırada IV. Mehmet’in mahaline II. Süleyman sultan oldu (1687 – 1691) II. Ahmet (1691 – 1695) Devri’nde de hezimetler devam etti.
  1695’te tahta geçen II. Mustafa, Osmanlı ordusunun başında sefere çıktı. (II. Mustafa Osmanlı silahlı gücünün başında sefere çıkan son padişahtır.)
  II. Mustafa Avusturya’ya karşı Macaristan’da bir takım başarılar ele geçirdi. Ancak daha sonra mağlubiyete uğrayarak Edirne’ye döndü. Bu sırada Ruslar da Azak kalesini ele geçirdiler. Osmanlı Devleti, Kutsal İttifak devletleriyle yaptığı savaşlarda başarısız olunca ve karşı koyacak gücü kalmayınca sulha razı olmuştur.
  Osmanlı Devleti’nin mukaddes ittifak devletleriyle yaptığı savaşları kaybetmesinin sebepleri,
  – Çok kapsamlı bir meydanda pek çok devletle savaşmak zorunda kalması
  – Avrupalı, devletlerin beraber hareket etmesi
  – Sık sık sultan değişiklikleri nedeni ile yönetimde istikrar sağlanmasının zorlaşmasıdır.