Kutup yıldızının özellikleri

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Mira tarafından 5 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici


  Kutup yıldızının özellikleri nelerdir?

  Kutup Yıldızı ya da bilimsel adıyla Polaris Küçükayı takımyıldızının en parlak yıldızı.Kutup yıldızı insanoğlunun yüzyıllardır yön bulmakta kullandığı Küçükayı olarak bilinen takımyıldızında yer alan en parlak yıldızdır.Dünyanın kuzey kutbunun tam dikey doğrultusunda kuzey kutbundan 1°den az bir mevkide yer alan, beyazımsı sarı, parlak bir yıldız.

  Kutup yıldızı 3 farklı yıldızın bir araya gelmesiyle oluşan bir sistemdir. (A-B-C olarak isimlendirilmişlerdir) A olarak adlandırılan ilk yıldız Güneşten yaklaşık olarak 2450 kat daha büyüktür. A yıldızı merkezde dururken B yıldızı döner. Dünya ile Kutup yıldızı arasındaki eksen farkı yalnızca 44 dakika civarıdır. Kutup yıldızının ufuk çizgisinden yüksekliği hesaplandığında, kişinin bulunduğu enlemin bulunması sağlanır. Kutup yıldızı ile ufuk çizgisi arasındaki mesafe enlem bilgisini verir. Kutup yıldızı sadece kuzey yarımkürede kuzeyi gösterir.
  Güney yarımkürede bu yıldız görünmez.Kutup Yıldızı, kuzey yarımküredeki herhangi bir noktadan bakıldığında sabit olarak kuzeyi gösterdiği için, kara, deniz ve hava seyrinde çok önemli bir kerteriz noktasıdır. Büyük ayı, yıldız kümesinin üstteki iki yıldızının doğrultusunu takip ederek kolayca bulunur. Küçük ayı, yıldız kümesinin kuyruğundaki yıldızların sonunda yer alması sebebiyle de kolayca tespit edilebilir.