Kuzey Avrupa ülkelerinin başkentleri

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Şubat 2013 başlatılmıştır.


 1. Kuzey Avrupa ülkeleri ve başkentleri

  Avrupa kıtasının kuzeyine Kuzey Avrupa denilmektedir. Bu bölgede kalan ülkelere de Kuzey Avrupa ülkeleri ismi verilmektedir.

  Danimarka ve Başkenti

  Danimarka Krallığı ya da kısaca Danimarka Kuzey Avrupa’da İskandinavya’da başkentiKopenhag olan ülkedir. Danimarka anayasal bir monarşidir.

  Faroe Adaları ve Başkenti

  Faroe Adaları, Danimarka’ya bağlı bir ülkedir. 1948 yılında kurulmuş özerk bir yerel yönetime sahiptir. Başkenti Tórshavn’dır. Resmi dili Faroece ve Dancadır.

  Grönland ve Başkenti

  Grönland; Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde, 2.166.086 km² ile kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsüyle kaplı, Danimarka’ya bağlı özerk bölge.Adanın iki önemli şehri; başkent Godthab (Nuuk) ile Godhavn’dır.

  Estonya ve Başkenti

  Estonya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da bulunan bir Baltık devletidir. Batısında ve kuzeyinde Finlandiya Körfezi, doğusundaRusya Federasyonu ve güneyinde ise Letonya Cumhuriyeti ile sınırları vardır. Başkenti Tallinn’dir.

  Finlandiya ve Başkenti

  Finlandiya ya da resmî adıyla Finlandiya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da Baltık Denizi kıyısında bir Kuzey Avrupa ülkesi. İskandinavya yarımadasındadır, başkenti Helsinki’dir.

  İzlanda ve Başkenti

  İzlanda , Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde Grönland’ın güneydoğusu ile Norveç ve Britanya Adaları’nın arasında yer alan bir ada ve Avrupa ülkesi.Başkenti Reykjavík şehridir.

  İrlanda ve Başkenti

  İrlanda ya da resmî adıyla İrlanda Cumhuriyeti, kuzeybatı Avrupa’da bulunan ülke. Ülke, parlamenter demokrasi ve anayasal cumhuriyet ile yönetilmektedir. Başkenti Dublin şehridir.

  Letonya ve Başkenti

  Letonya ya da resmî adıyla Letonya Cumhuriyeti , Kuzey Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Letonya’nın en büyük şehri ve başkenti Riga’dır.

  Litvanya ve Başkenti

  Litvanya, resmi olarak Litvanya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da bulunan, üç Baltık devletinden biridir. Ülkenin nüfusu yaklaşık üç buçuk milyondur. En büyük kenti ve başkenti Vilnius’tur.

  Norveç ve Başkenti

  Norveç resmi adıyla Norveç Krallığı. Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında bir ülke. Anayasal monarşi ile yönetilen ülkenin başkenti Oslo’dur.

  Svalbard ve Jan Mayen Başkenti

  Svalbard, Kuzey Buz Denizi’nde Norveç’e bağlı takımadadır. Başkent Longyearbyen, dünya üzerinde bulunan en kuzeydeki başkent olma özelliğini taşır.

  Jan Mayen Adası, Atlas Okyanusu’nda, Arktik Bölgesi’nde bulunan, Norveç’e bağlı bir adadır.

  İsveç ve Başkenti

  İsveç veya resmî olarak İsveç Krallığı, Kuzey Avrupa’daki İskandinavya yarımadasında yer alan bir ülkedir. İsveç’in başkenti aynı zamanda ülkedeki en büyük kent olan Stokholm’dür.

  Birleşik Krallık ve Başkenti

  Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Avrupa’nın batısında, coğrafi olarak Büyük Britanya Adasının tamamını, İrlanda Adası’nın kuzey kısmını ve bazı diğer Britanya Adalarını kapsayan ülke. Ülkenin başkenti Londra’dır.

  Man Adası ve Başkenti

  Man Adası, İrlanda Denizi’nde, Britanya Adaları’nın coğrafi merkezinde ada. Birleşik Krallık’a dahil olmamakla beraber kraliyete bağımlıdır. Ülkenin başkenti Douglas (Doolish) şehridir.

  Manş Adaları: Guernsey ve Jersey Başkenti

  Manş Adaları, Manş Denizi’nde, Normandiya sahiline yakın, Birleşik Krallığa bağlı, içişlerinde bağımsız takımadalar.

  Guernsey, resmi adı Bailiwick of Guernsey, Manş Denizi’nde Birleşik Krallığa bağlı adadır. Başkenti Saint Peter Port (Saint Pierre Port) şehridir.

  Jersey, Batı Avrupa’da, Fransa’nın kuzeyinde yer alan Manş Adaları’ndan biri. Birleşik Krallığa bağlıdır. Atlas Okyanusu’na 70 km sahil şeridine sahiptir. Başkenti Saint Helier şehridir.