Kuzey Kutbuna İlk Giden İnsan

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 7 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Kuzey Kutbuna İlk Giden Kimdir

  Robert E. Peary, Kuzey Kutbuna ulaşabilme girişimini başarıyla gerçekleştiren ilk insandır. Fakat bunun tek başına bir çaba olduğu düşüncesine kapılmayın.

  Kutuplara doğru yapılan bütün yolculuklar, sağlam ve güvenilir bilgilerin toplanmasında, sonradan aynı işe kalkışan kimselerin kullanması bakımından büyük ölçüde yararlı olmuştur.

  Peary, 19. yüzyılın ikinci yarısında kutup bölgesi buzları üzerinde birkaç yolculuk denemesi yapmıştı. Bu seferler esnasında hayatı ucu ucuna nice tehlikeli durumdan kurtulmuştu. Gene de bütün gerçek kaşifler gibi, insanlık için yararlı bir keşif yolunda hayatını gözden çıkarmağa hazırdı.

  Son girişimini de 1908 yılında yaptı. (Roosevelt) gemisi Sheridan Burnu'nda kaldı. Oradan öteye, Peary yürüyerek yoluna devam etti 19 kızak ve 133 köpek,bu sefer için gerekli şeyleri taşıyordu. 6 Nisan 1909 günü, Peary, yardımcısı Henson ve dört Eskimo, Dünyanın tepesinde durdular. Daha öteye buzlarla da kaplı olsa kara parçası yoktu. Arktik Okyanusunun sonsuz buzları başlıyordu.

  Amerikan bayrağını diken Peary, küçük gurubuyla beraber, her adımında ölümle karşılaştıkları nice kilometrelerden sonra tekrar gemiye dönebildi.