La Fontaine Kimdir Kısaca

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Merve tarafından 3 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. La Fontaine Kimdir

  Jean de La Fontaine, 8 Temmuz 1621 tarihinde Château-Thierry’de doğmuş, 13 Nisan 1695 yılında ise Paris’de ölmüştür. Fransızların en ünlü şair ve yazarlarındandır.

  Çocukluğumuzda, özellikle de ilkokul yıllarımızda okuduğumuz eserlerin neredeyse çoğunun yazarıdır Türkçe okunuşuyla Lafonten. Yazdığı fabl türü eserleri ile tanınmıştır. Varlıklı bir ailenin çocuğuydu. Paris’te kolejde okudu. Hukuk tahsili yaptı. Papaz yetiştirilmek istendi. Lisede kiliseden ayrıldı. Okul hayatında başarılı bir öğrenci olamadı. Gençliğinde baba mesleği olan orman ve su kanalları işleriyle uğraştı. Çeşitli memurluklarda bulunmuş, düzensiz bir hayat yaşamıştır.  alıntı
   

 2. Cevap: La Fontaine Kimdir Kısaca

  çok kısa ve saçma
   


 3. Cevap: La Fontaine Kimdir Kısaca

  beydeba kimdir
   

 4. Cevap: La Fontaine Kimdir Kısaca

  Beydaba dünyaca ünlü Kelile ile Dimne romanın yazarı ünlü hind filozofudur.
   

 5. Cevap: La Fontaine Kimdir Kısaca

  La Fontaine masallarındaki konular çoğu zaman doğu romanlarından alınmıştır. La Fontaine'den çok önceleri yazılmış Beydeba'nın Kelile ve Dimne eserindeki hikâyelerin 18 tanesi, bu Fransız edebiyatçısı tarafından şiir şeklinde tekrarlanmıştır. Masalları çoğunlukla herkesin anlayabileceği bir şekilde yazılmıştır. La Fontaine'in canlı, hızlı, incelik ve nükte dolu bir anlatımı vardır. Kişilerini hemen daima hayvanlar arasından seçerse de bazen insanları, bilhassa köylüleri de olaylara karıştırır. Sık sık bahsettiği hayvanlar aslan, kurt, tilki, eşek ve horozdur. La Fontaine, kötüyü göstererek iyinin ne olduğunu anlatmaya çalışmıştır. Ancak şiirlerini okuyan çocuklarda herhangi bir açıklama yapılmazsa tam ters etkinin hasıl olduğu da bir gerçektir. Roman ve şiirlerinde Fabl dediğimiz hayvanları konuşturma seneryosu ile yazıları vardır. Dünya genelinde fabl klasikleri ile bilinmektedir.
   

 6. Cevap: La Fontaine Kimdir Kısaca

  açıkçası ben bu yazıyı sırasıyla yazılmamış (anlamsız) bir metin bıldum ayrıca çok kısa
   

 7. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Cevap: La Fontaine Kimdir Kısaca

  Jean de La Fontaine ünlü bir Fransız masal şairidir. Molière, Corneille, Racine ile birlikte Fransız klasik edebiyatının dört büyüklerinden biridir.

  La Fontaine 8 Temmuz 1621'de Chateau-Thierry’de doğdu. Babası Kralın Ormanlar ve Sular Bakanıydı ve sık sık av partilerini düzenlerdi. La Fontaine doğduğu şehirde orta öğrenimini yaptıktan sonra rahip olmaya karar verdi. Bir yıl rahip okuluna gittikten sonra bundan cayarak hukuk fakültesine girdi. Paris Parlamentosu avukatı unvanını kazandıysa da baroya girmedi. Çünkü çocukluğu doğduğu kasabanın ormanlarında dolaşarak doğanın ortasında geçmişti. Bu ruh bağımsızlığı sonradan bütün hayatında eserlerinde görülür. Hatta 1647′de evlendikten sonra bile düzenli bir aile babası olamadı. Karısını oğullarını kendi hallerine bıraktı. Kaygısız, tasasız, neşeli, her şeyi oluruna bırakan bir adamdı.Jean de La Fontaine dünyanın en dürüst ve en açık yürekli insanıydı.

  La Fontaine bir bölümü eskiden beri bilinen hayvan hikayelerini güzel masallar haline getirmiştir. Bununla birlikte bu masallar tamamiyle kendisinin eseri sayılır. Çünkü La Fontaine “Taklit ettim ama esir olmadan” demiştir. Gene kendisinin dediği gibi masallarında “insan eğitimi için hayvanları kullanmış“‘tır. Doğada bulunan her canlı, onun hikayelerinde dile gelir. Ona göre açık bir öğüt can sıkıcıdır. Öğüdü olay içine sindirmelidir. Masallarının çoğunda doğa manzaraları olayları çerçeveler. Bu bakımdan La Fontaine devrinin en kendine mahsus şairidir.

  Doğanın en çok değişen dış görünüşünü tasvir etmiş ve doğayla insan ilişkisini incelemiştir. Kişilerini hemen daima hayvanlar arasından seçerse de bazan insanları, hele köylüleri de olaylara karıştırır. Sık sık bahsettiği hayvanlar aslan, kurt, tilki, eşek, horozdur. La Fontaine bu sevdiği hayvanlarla kendi yaşadığı devrin hayatını alaya almıştır. Kötüyü yererek iyinin ne olduğunu göstermek. İşte La Fontaine’in yapmak istediği budur.

  Jean de La Fontain 13 Nisan 1695′de Paris’te hayatını kaybetmiştir.

  Başlıca eserleri

  Masallar : İlk defa 1668′de derlenmiş ondan sonra iki defa daha yeni yazdıkları ile birleştirilerek basılmıştır.

  Hikayeler :
  İlk iki kısım 1665, üçüncü kısım 1671, dördüncü kısım 1675′te çıktı. Hepsi toplanıp gözden geçirilerek bir arada 1691′de basıldı.

  Komediler : Hadım (1654), Gülünç Macera (1684), Floransalı (1685), Büyülü Maşrapa (1688), Kayıp Dana — ya da — Köy Sevdaları (1689).
   

 8. Cevap: La Fontaine Kimdir Kısaca

  çok kısa ve saçma diyen arkadaşımız malesef kendisi hiçbirşey yazamaz
   

 9. Cevap: La Fontaine Kimdir Kısaca

  çok kısa ve şaçma diyen arkdşımıza biraz saygı diyorum bence gayet iyi olmuş
   

 10. Cevap: La Fontaine Kimdir Kısaca

  JEAN DE LA FONTAINE

  La Fontaine, tam adıyla Jean De La Fontaine, 1621 ile 1695 yılları arasında yaşamış bir Fransız yazarıdır. Masalları dilden dile dolaşan bu ünlü yazar, uzun yıllar ormanlık bir bölgede yaşamış. La Fontaine'nin masallarında anlattığı hayvanlar onun için çok önemli olsa gerek... Masallarına konu olan hayvanlar, konuşuyorlar. Bu tür, hayvanların ağzından anlatılan masallara FABL adı verilir. Olaylar şiirsel bir dille anlatılır. Çok etkileyicidirler, öyle ki, sadece çocuklar değil büyükler de severek dinler bu masalları...
  Kurnaz tilkiler, kibirli arslanlar, çalışkan karıncılar ve bir dolu sevimli hayvancık La Fontaine'in masallarından bize seslenirler. Onların öykülerinden her zana kendimize uygun dersler çıkarabiliriz. En güzeli de bunu yaparken çok eğleniyor olmak...

  Aşağıda, La Fontain'in masallrından seçmeler var. Eğer hala okumadıysanız, bulduklarınızı hemen okumanızı öneririz. :))

  1. Ağustosböceği ile Karınca
  2. Karga ile Tilki
  3. Kurt ile Kuzu
  4. Tavşanla Kaplumbağa
  5. Kurt ile Köpek
  6. Tilki ile Leylek
  7. Horoz ile Tilki
  8. Kedi ile Fareler
  9. Kurt ile Leylek
  10. Tarla Faresi ile Kent Faresi
  11. Kurbağa ile Korkak Tavşan
  12. Güvercin ile Karınca
  13. Değirmenci Oğlu ile Eşeği
  14. Ayının Dostluğu
  15. Altın Yumurtlayan Tavuk
  17. Tilki, Horoz ve Karga
  18. Fino ile Eşek
  19. Yarasa ile Gelincikler
  20. Aslan ile Sinek
  21. Horoz ile İnci
   

 11. Cevap: La Fontaine Kimdir Kısaca

  çok saçma olmuş ve çok kısa BEĞENMEDİM
   

 12. Cevap: La Fontaine Kimdir Kısaca

  ezop kimdir
   

 13. Cevap: La Fontaine Kimdir Kısaca

  bence çoooooook kısa ma öz.
   

 14. Kısa isteyenler için ideal:)
   

 15. kısa olsada emeğe saygı ;)
   

 16. BENCE GÜZEL YAZI BEĞENMEĞEN SUSSUN İÇİNE SAKLASINN!!!:mad::mad::mad:
   

 17. SUS OZAMAN
   

 18. teşekkürler
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 30 Aralık 2014

 19. teşekkür ederim
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 30 Aralık 2014

 20. Arkadaşlar la fontaine meşe ile saz metni lazm onu bilen varmı
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Ocak 2015