Lale Devri Nedir Kısaca Özet

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Demir tarafından 15 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Lale Devri Nedir Özellikleri Nelerdir

  LALE DEVRİ ( 1718 – 1730 )
  Osmanlı tarihinde Yenileşme ve batılaşma yönünde ilk adımların atılmaya çalışıldığı Lale Devri adını dönemin yaşam biçimini simgeleyen o dönemde sıklıkla kullanılan lale çiçeğinden almıştır .
  Lale Devri’ne damgasını vuran birey Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa olmuştur . İbrahim Paşa 1718′de sadrazam olur olmaz gösterişli koşullar altında imzaladığı Pasarofça antlaşması ile 1714′ten beri Avusturya ve Venedik’e karşı yürütülen savaşa bitiş vermişti . Avrupa ülkelerinin gittikçe güçlenmekte olduğunu ilk farklılık eden kişilerden kalan İbrahim Paşa barışçı bir ortam yaratmak ve batıyı ek olarak yakından tanışmak istiyordu . Bu amaçla İstanbul’daki batıda yaşayan ülke elçileriyle yakın ilişkiler kurdu , birde da Avrupa ülkelerine elçiler göndererek buralardaki sosyal ve ekonomik hayatı tanımaya çalıştı . Bu elçiler aralarında 1720′de Paris’e giden Yirmisekiz Mehmet Çelebi , İbrahim Paşa’yı en fazla etkileyen birey oldu . Yirmisekiz Çelebi’nin 1721′de dönüşünde sunduğu veriler ve belgeler İbrahim Paşa’da Avrupa tarzı hayatı Osmanlı Devleti’nde de egemen kılma talebi uyandırdı .

  İlk kez padişah üç . Ahmed’in de onayıyla genişçe bir bayındırlık etkinliğine girişilerek İstanbul’da batıdaki örneklerine benzeyen birden çok bina ve bahöe yapıldı . Boğaziçi ve Haliç kıyıları yalılarla , köşklerle , kasırlarla donatıldı . Saray çevresinden başlayarak birden çok çok yüksek hükümet görevlisi ve milletin varlıklı kesimi buralarda eğlence dolu bir yaşam sürmeye başladı . Bu o zamana civarında içe kapalı bir hayatı kalan tüm halk kesimlerinin görmediği bir şeydi . Her vesileyle düzenlenen kitlesel eğlencelerle bu yaşam biçimi giderek yaygınlaşmaya başladı . Döneme adını verici lale çiçeğinin en güzelini yetiştirmek amaçlı herkes birbirleriyle yarışır oldu . Bu amaçla ilk olarak Hollanda olmak üzere farklı avrupa ğlkelerinden ve İran’dan lale soğanı dahi getirildi . Savurganlığa varan bu harcamalar yüzünden birden çok tüketim maddesininde fiyatı aşırı şekilde yükseldi . Diğer yandan Lale Devri’nde bir takım mühim yenilik girişimleride oldu . Bunların aralarında en kalıcı olanı matbaadır . Ek Olarak dönemin ünlü şairi Nedim’in başkanlığında oluşturulan bir kurul batı ve doğu dillerinden çeviriler yapmakla görevlendirildi . İzmit’te bir kağıt fabrikasının yapımına başlandı . Çnemli bir girişimde İstanbul’u sık kasıp kavuran yangınlarla uğraş amaçlı tulumbacılık örgütünün kurulmasıdır .
  İstanbul haricinde Anadolu ve Rumeli halkı geleneksel yaşam biçimini korudu . üç . Ahmed’in hazine gelirlerini artırmak için iltizam usulünü ( vergileri aracılar eliyle toplama ) yaygınlaştırması ve paranın değerini düşürmesi milletin ek olarak çok ezilmesine yol açtı . İstanbul’daki esnafa ve zanaatçılara konulan aüır vergiler de kentte hoşnutsuzluk yarattı . Damat İbrahim Paşa’nın birden çok devler görevlisini kendine bağımlı kişilere vermesi ve onları uzun zaman benzer yerde tutması yükselme bekleyen birden çok memurun tepkisini çekiyordu . Tüm bunlara 172üç’te başlayıp aralıklarla süren İran Savaşı dolyısıyla konulan olağanüstü vergiler eklenince milletin hoşnutsuzluğu doruk noktasına vardı . 28 Eylül 1730′da Damat İbrahim Paşa’ya karşı olanların başını çekenlerden Kaptan – ı Derya Mustafa Paşa’nın kışkırtmasıyla önceki bir denizci kalan Patrona Halil İstanbul’da ayaklanma başlattı . Üç gün içinde İstanbul’u eline geçiren ayaklanmacılar üç . Ahmed’den Damat İbrahim Paşa ve yakın adamlarının idamını istediler . üç . Ahmed bu isteyi terine getirdiysede tahtını kurtaramadı . Patrona Halil’le davranış eden hükümet adamları üç . Ahmed’in adına 1 . Mahmud’u padişah yaptılar . Ayaklanma sırasında Lale Devri’nde yapılan binalar yakılıp yıkıldı . Yenilik simgesi sayılan birden çok şey yok edildi . Damat İbrahim Paşa’ya yakınığıyla tanınanlar ya öldürüldü veya sürgüne gönderildi . Osmanlı tarihinde 12 yıl süreyle farklı bir çığır yaratan Lale devri bu şekilde kanlı şekilde sonla bitti .