Sağlık Lazer epilasyonun zararları nelerdir

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Nehir tarafından 30 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

  1. Lazerli epilasyon zararları nelerdir

    Yanmalar, lekelenmeler meydana gelebilir. Lazer epilasyonun zararı ile karşı karşıya gelmemek için, kıla özel 755 nanometrelik dalga boyu olan alexandrite laser tipi makinalar tercih edilmelidir. Lazer işleminden sonra mutlaka 3 hafta boyunca lazerli bölgeye, güneş ışınlarının zararlarına karşı korunma amaçlı ultraviyole A, ultraviyole B ışınlarına önlem almak için güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Ve yine bu kremler 50 faktör içermelidir.

    Lazer ciddi zararlara yol açmamaktadır. Ancak uygulama esnasında ve uygulama sonrasında, dikkatsizlik ve özensizlik sonucunda bir takım olumsuz etkiler görülebilir. Deride kaşıntı, yanma, şişme gibi. Bu etkiler de 3-4 gün sonrasında geçip giderler. Bir de önemli olan diğer bir ayrıntı kullanılan cihaz ve ayarları olmaktadır.
     

  2. Lazer epilasyonun zararlarından çok uygulama esnasında ortaya çıkan yan etkilerden söz ediliyor. Çünkü şimdiye kadar lazer epilasyonun zararlarıyla ilgili klinik bir çalışmaya henüz rastlanmamış.
    Söz edilen yan etkiler de lazer uygulaması yapılan bölgede kaşıntı, kızarıklık, şişme gibi etkilerdir. Bu etkiler geçicidir. Bunların dışında kullanılan alete ve cihaz ayarlarına göre hiper-pigmentasyon, deride yanıklar ve enfeksiyon riski oluşabiliyormuş.