Lenfödem Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Mira tarafından 30 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici  Lenfödem Nedir, Nasıl Tedavi Edilir kısaca

  Lenfatik sistemin bozulması durumunda dokudan yeterli ölçüde lenf sıvısı emilmesi olanaksız hale gelir.Sıvı dokuda birikerek gözle görülür ve elle hissedilir bir şişkinlik oluşturur.Lenfatik sistemin bozulması doğuştan yani gelişimsel nedenlerle oluşanlara primer lenfödem,ameliyat,radyoterapi,enfeksiyon veya yaralanma gibi faktörlerden kaynaklananlara sekonder lenfödem denir.

  Lenfödem tedavisi ülkemizde bu işin eğitimini almış fizyoterapistler tarafından uygulanmaktadır.Çok güzel sonuçlar elde edilmesine rağmen bu tedavi birçok hekim ve hasta tarafından bilinmemektedir.Önlem alınmadığı takdirde çok farklı probler ortaya çıkmaktadır .halk arasında fil hastalığı olarak bilimektedir.hastalar tedaviden sonrada çok iyi eğitilmelidir...

  Cildinizi korumak için bazı noktalara dikkat edebilirsiniz.

  Bulaşık - çamaşır yıkama veya bahçe ile uğraşırken mutlaka eldiven kullanmalısınız.
  En ufak sıyrık veya kesikte hemen yarayı iyi temizleyin ve mikrop kırıcı ile cildinizi koruyun. Kızarma ve şişmede hemen doktorunuza başvurun. Şişmiş kol veya bacağınızı güneş ve güneş yanığından koruyun.
  Kol veya bacaklarınızı iyi kurulayın özellikle parmak aralarını nemli bırakmayın. Mantardan kendizi koruyun.
  Tırnaklarınızı keserken tırnak makası kullanın. Kendinize ait bir makasınız olsun.Dikiş dikerken yüksük kullanın.Şiş olan kolunuzdan tansiyon ölçtürmeyin ve kan aldırmayın (iğne yaptırmayın.
  Tedavi sorası iyilik halini devam ettirmek için mutlaka lenfödem çorabı giymeyi ihmal etmeyin.