Leonardo Fibonacci matematik alanında yaptığı çalışmalar ve insan hayatına etkileri

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Zakkum tarafından 17 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Leonardo Fibonacci matematik alanında yaptığı çalışmalar nelerdir

  Leonardo Fibonacci Orta Çağ'ın en büyük matematikçilerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Avrupa'da Roma rakamları kullanılırken ve sıfır kavramı ortalarda yokken Arap rakamlarını ve sıfırı öğrenmiştir.
  1201 yılında Liber Abacci adında bir kitap yazan Fibonacci bu kitabında Avrupa'ya Arap rakamlarını ve bugün kullandığımız sayı sistemini tanıtmıştır.
  Altın Oran ve Fibonacci Sayıları birçok matematikçinin ilgisini çekmiştir.

  Fibonacci Dizisinin görüldüğü ve kullanıldığı yerler şunlardır:

  1) Ayçiçeği: Ayçiçeği'nin merkezinden dışarıya doğru sağdan sola ve soldan sağa doğru taneler sayıldığında çıkan sayılar Fibonacci Dizisinin ardışık terimleridir.

  2) Papatya Çiçeği: Papatya Çiçeğinde de ayçiçeğinde olduğu gibi bir Fibonacci Dizisi mevcuttur.

  3) Fibonacci Dizisinin Fark Dizisi: Fibonacci Dizisindeki ardışık terimlerin farkıyla oluşan dizi de Fibonacci Dizisidir.

  4) Ömer Hayyam veya Pascal veya Binom Üçgeni: Ömer Hayyam üçgenindeki tüm katsayılar veya terimler yazılıp çapraz toplamları alındığında Fibonacci Dizisi ortaya çıkar.

  5) Tavşan: Zaten sorumuz tavşanla alakalı...

  6) Çam Kozalağı: Çam kozalağındaki taneler kozalağın altındaki sabit bir noktadan kozalağın tepesindeki başka bir sabit noktaya doğru spiraller (eğriler) oluşturarak çıkarlar. İşte bu taneler soldan sağa ve sağdan sola sayıldığında çıkan sayılar, Fibonacci Dizisi'nin ardışık terimleridir.

  7) Tütün Bitkisi: Tütün Bitkisinin yapraklarının dizilişinde bir Fibonacci Dizisi söz konusudur; yani yaprakların diziliminde bu dizi mevcuttur. Bundan dolayı tütün bitkisi Güneş'ten en iyi şekilde güneş ışığı ve havadan en iyi şekilde Karbondioksit alarak Fotosentez'i mükemmel bir şekilde gerçekleştirir.

  8) Eğrelti Otu: Tütün Bitkisindeki aynı özellik Eğrelti Otu'nda da vardır.

  9) MİMAR SİNAN: Mimar Sinan'ın da bir çok eserinde Fibonacci Dizisi görülmektedir. Mesela Süleymaniye ve Selimiye Camileri'nin minarelerinde bu dizi mevcuttur.