Lev Nikolayeviç Tolstoy Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Yavuz tarafından 6 Eylül 2012 başlatılmıştır.


 1. Lev Nikolayeviç Tolstoy Kimdir Hayatı

  Lev Nikolayeviç Tolstoy Biyografisi

  Lev Nikolayeviç Tolstoy 9 Eylül 1828 tarihinde Rusyada doğmuş yazar ve bilim, kültür ve sanat adamıdır. Zengin bir ailenin çocuğu olarak Yasnaya-Polyana'da doğdu. Çok küçük yaşlarında önce annesini, sonra babasını kaybetti, yakınlarının elinde büyüdü. Çocukluğundan beri gerçekleri incelemeye karşı büyük bir ilgisi vardı. Öğrenimini tamamlamak için Moskova'ya gitti.
  [​IMG]
  Marksizm'den etkilenerek kendisinde oluşturduğu mülkiyet konusundaki radikal fikirleri nedeniyle bütün servetini köylülere dağıttı, her haliyle onlar gibi yaşamaya başladı. Bu sebeple ailesiyle arası açıldı. Hristiyan anaşizminin geliştirmeye çalıştığı kitabı "tanrının egemenliği içimizdedir" kitabıyla yeni bir hristiyanlık akımı tanımlaması ortodoks kilisesi tarafından aforoz edilmesine sebep oldu. Tolstoy, ömrünün son yıllarını büsbütün derbeder bir şekilde geçirdikten sonra, bir küskünlük sonucunda, evini bırakıp yollara düştü. Astapovo tren istasyonunda ölü olarak bulundu.

  Ölümüne zatürrenin sebep olduğu bilinmektedir. Hayatı boyunca yaşamın nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalıştı. Eserlerinde bunu eksiksiz olarak yansıtmayı hedef edinmiş en büyük rus yazarlarından birisi olarak edebiyat ve dünya tarihindeki yerini aldı. 20 kASIM 1910 yılında 82 yaşında hayatını kaybetmiştir.(vikipedi)
   
  Son düzenleme: 6 Eylül 2012