Levha hareketleri ve kıtaların kayması teorisi

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Ayaz tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.


  1. levha tektoniği ve kıtaların kayması

    İnsanlar ilk dünya haritaları çizimiyle birlikte bunları incelediklerinde özellikle Güney Amerika ile Afrika kıtalarının sınırlarının birbiriyle lego parçaları gibi uyumlu olduğunu görmüşlerdir. Buda bir zamanlar bu iki kıtanın bir arada bulunmuş olacağı fikrini akla getirmiştir. Gerçektende elimize bir Dünya haritası aldığımızda özellikle Atlas okyanusuna kıyısı olan kıtaların sınır kesimlerinin birbirine uyumlu olduğu görülmektedir.

    WEGENER TEORİSİ : Kıtalar arasında bu ilişki Alfred Wegener isimli bir Alman bilim adamının dikkatini çekti. Wegener , bütün kıtaların , birinci zamanın ikinci yarısına kadar tek parça halinde olduğunu , 2. ve 3. zamanlarda kıtaların parçalanıp farklı yönlere doğru kayarak birbirinden uzaklaştığını , kıtaların arasındaki boşluklara suların dolmasıyla okyanus ve denizlerin meydana geldiğini ileri sürdü. Wegener teorisini ispatlamak için Afrika ve Güney Amerika kıyılarının bir yap – bozun parçaları gibi birbirine uyduğunu , yine buralardaki bitki ve hayvan fosilleri ile taşların özelliklerinin birbirine çok benzediğini kanıt olarak göstermiştir. Wegener kıtaların bir zamanlar bir araya gelmesini ispatladığı halde kıtaların neden birbirinden uzaklaştığını açıklayamamıştır. Bu durum daha sonra Levha Tektoniği Teorisi ile açıklanabilmiştir.

    Karaları meydana getiren ve aynı zamanda okyanusların altında devam eden yerkabuğu bütün değildir , düzensiz kırıklarla parçalanmış durumdadır. Yerkabuğundaki çatlaklar boyunca birbirinden ayrılan bu parçaların her birine LEVHA ( PLAKA ) adı verilir.

    BAŞLICA LEVHALAR ; Avrasya , Kuzey Amerika , Pasifik , Güney Amerika , Arap – Afrika , Avustralya , Antarktika , Hindistan , Filipinler , Nazka ve Kokos’tur. Ülkemiz Avrasya , Afrika ve Arap levhalarının sınırında bulunur.