Leyl-i Kadir Gecesinde Ne Oldu

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve webkolik tarafından 12 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Leyl-i Kadir Gecesi Nedir, Kadir Gecesinde Neler Oldu

  Kadir Gecesi Hakkında Bilgiler

  Ramazan ayında 27. gece "Kadir Gecesi"dir. İnsana dünya ve ahiret hayatında mutlu olabilmenin yollarını gösteren, beşeriyeti karanlıklardan aydınlığa çıkarıp huzura kavuşturan dinimizin kıymetli kitabı Kur'an-ı Kerim Ramazan ayında, Kadir gecesinde indi.

  Bu gece, çok şerefli aynı zamanda müstesna bir gece olduğundan dolayı müstakil bir sûre ile şerefi yükseltildi, Kur'an-ı Kerimin 97. sûresi buna tahsis edildi.

  Cenab-ı Hakk şöyle buyuruyor:

  1. "Doğrusu, Biz, onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik.

  2. Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin?

  3. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

  4. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.

  5. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."

  Kadir Gecesi, Muhammed aleyhisselamın ümmetine mahsus bir gecedir.

  Peygamber efendimiz, daha önceki ümmetlerden bin sene cihad eden insanları düşünüp, benim ümmetimin ömrü kısadır, az ibadet ederler diye üzülünce, Allahü teâlâ, (Kadir gecesi senin ve ümmetinindir) buyurup Habibinin kalbini ferahlandırdı.Kadir gecesi, her Ramazan ayında gelir.

  Resulullah efendimize kendisinden önceki insanların ömürlerinin ne kadar olduğu bildirilince, kendi ümmetinin ömürlerini kısa buldu, uzun ömürlü olan diğerlerinin işledikleri salih amelleri işleyemezler diye düşününce, Allahü teâlâ Ona bin aydan hayırlı olan Kadir gecesini ihsan etti. (İ. Malik)

  Kadir gecesi;

  - Kur'an-ı Kerim'in bu gecede inmesi,

  - Bu gecenin bin aydan (83 sene, 4 ay) daha hayırlı olması,

  - Allah'ın ezelde takdir ettiği şeylerden bir yıllık olayların ana kitaptan alınarak görevli meleklere bildirildiği gece olması, sebebiyle üstün bir değer taşımaktadır.

  Cebrail (a.s.)'in diğer meleklerle bu gece yeryüzüne inerek Allah'a ibadet eden kulları selâmlamaları ve bu gecenin tan yeri ağarana kadar selâm ve esenlik olması da ilâhî rahmetin çok güzel bir tecellisidir.

  Bin aydan daha hayırlı olduğu açıkça bildirilen bu gece bizim için Allah'ın büyük bir lütfudur.

  Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor:

  "Kim ki faziletine inanarak ve mükâfatını Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır." 48