Leylekler Nasıl Beslenirler

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Yavuz tarafından 23 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Leylekler Nasıl Yerlerde Yaşarlar Nasıl Beslenirler

  Leylekler Nasıl Beslenirler Nasıl Yerlerde Yaşarlar

  Leylekler göçebe hayvanlar sınıfındadır. Sıcak hava iklimlerine doğru sürekli göç çizgileri vardır. Bu rota üzerinde üreme için kaldıkları bölgeler vardır. Her yıl aynı yerde üremek için toplanırlar. Boyları biraz farklı olan iki alttürü de Avrupa'da (kuzeyde Finlandiya'ya kadar), kuzeybatı Afrika ve güneybatı Asya'da (doğuda Kazakistan'ın güneyine kadar) ürerler. Kuvvetli göçmendir, çoğunlukla tropikal Sahraaltı Afrika'dan Güney Afrika'nın güneyine ve hatta Hindistan altkıtasının güneyine kadar olan bölgede kışı geçirirler.

  Avrupa'dan Afrika'ya göç ederken Akdeniz üzerinden geçmez ve doğuda Levant üzerinden, batıda da Cebelitarık Boğazı'ndan geçerler. Bunun nedeni uçmak için gereksinim duydukları hava termallerinin deniz üzerinde oluşmamasındandır. Yavaşça ve durmadan yerde yürürler. Bütün leylekler gibi boynu sonuna kadar gerilmiş şekilde uçarlar. Etçil olan leylek böcekler, balık, amfibiler, sürüngenler, küçük memeliler ve küçük kuşlar gibi çok geniş bir yelpaze içinde beslenirler. Besinlerinin çoğunu yerden, kısa bitki örtüsü içinden ve sığ sulardan toplar. Tekeşli olarak ürerler ancak yaşam boyunca sürecek bir çift bağı kurmazlar.

  Hem erkek hem dişi birkaç yıl kullanılabilecek olan çubuklardan oluşmuş büyük bir yuva yaparlar. Her yıl dişi leylek bir kereliğine olmak üzere dört yumurta yumurtlar ve yavrular aynı anda olmamak üzere 33-34 gün sonra yumurtadan çıkar. Çifti oluşturan kuşlar hem kuluçkaya yatmada hemde yavruları beslemede birlikte çalışırlar. Yavrular yumurtadan çıktıktan 58-64 gün sonra yuvadan ayrılır ve 7 ila 20 gün daha ebeveynler tarafından beslenir.

  Kentleşme ve ormanların yok edilmesi ile leyleklerin hem göç rotaları hemde üreöe konaklama alanları kısıtlı seviyelere düşmüştür. Leylekler şehir merkezlerinde evlerin çatılarına yuva yapmak zorunda kalıyorlar. Yeterli yiyecek bulamayınca üreme oranları çok düşük seviyelere iniyor. Leylek, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından türü tehlikede olan hayvanlar sınıfına alınmıştır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 15 Ocak 2013