Limnoloji nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Limnoloji

  Limnoloji, gölleri detaylı olarak inceleyen bilim dalıdır. Suyun kimyasını, doğal göl, yapay göl ve göletlerdeki fiziksel ve kimyasal nitelikleri, ekolojisini, içlerindeki su ve enerji akımlarını, çevreyle etkileşimlerini inceler.
  İnsanların çevresindeki su ile ilgilenmeleri kendi tarihleri kadar eskidir. Denize doğru akan bir tatlı suyun yapısı kaynağı ve akışı sırasında değişen şartlar limnolojinin (hidrobiyolojinin) konularıdır. Deniz kimyası, dinamiği ve biyolojisi de limnoloji’nin alanı içine girer. Bugün bir asır gibi kısa bir geçmişi olan bu yeni bilimlerin kökeni, çoğu modern bilimlerde olduğu gibi eski filozof ve araştırıcıların buluşlarına dayanır. Aristo, A.W. Leeuwenhoek (1632- 1723), Olto Friedrich Müller, Hensen (1887), F.A Forel’in Cenova ve E.A.Birge gibi isimlerin buluşları limnoloji’nin temelini oluşturur.

  Limnoloji
  terimi başlangıçta sadece göllerin incelenmesi olarak kullanılmış olsa ise de sonradan buna akarsuların incelenmesi de dahil edilmiştir. Son yıllarda akarsu sistemleri ekolog, hidrolog ve mühendisler için özel önem taşımaktadır. Çünkü su çok önemli ve değerli bir kaynaktır. Bu nedenle araştırıcılar ve diğer ilgililer, suyun endüstri ve tarımda kullanılması, sudan enerji sağlanması, sel kontrolü ve su rezervlerinin katı kimyasal ve termal atıklarla kirletilmesi tehlikesi üzerinde durmaktadır.