Lohusalık Hüznü nedir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 7 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Annelik hüznü depresyon belirtileri, Lohusalık Hüznü nedir?

  Doğum, anne için çok önemli bir hayat olaylarından biridir. Doğum sonrası dönemde aileye yeni bir üyenin katılması demek yeni bir düzenin kurulacağı anlamındadır.
  Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar açısından risk altındadır. Ama depresyon bu hastalıklar açısından en baskın olduğundan doğum sonrası psikiyatrik hastalık dendiğinde ilk akla gelen doğum sonrası depresyondur.
  [​IMG]

  Postpartum Depresyon
  Annenin doğum sonrası depresyonu, endişe hali, kolay ve sık ağlama, en yakınlarına sıkıca bağımlılık,normal sınırda olan bir üzüntü biçiminde kendini gösterir.
  Bu durum genellikle en fazla on gün kadar sürer. Belirtiler kendiliğinden bazen de yakınların sosyal desteği ve ilgisi ile kaybolur.

  Lohusalık Hüznü'nün Nedenleri

  Bebekle ilgili endişeler ve annelik rolünün kadına getirdiği sorumlulukların farkındalığı sepep sayılabilir.Kadında doğumla birlikte ani gelişen hormonal değişiklikler de etkili rol oynamaktadır.
  Genellikle doğum yapan on kadından birinde daha şiddetli bir depresyon hali gelişebilir. Doğum sonrası depresyon genellikle daha geç 2.-8.haftalar arası başlar ve en çok 1 yıl kadar sürer. Tedavi görmeyen kadınlarda 3 ay ile 1 yıl arasında kendiliğinden düzelebilir.
  Anne bebeğine yeterli bakımı vermemekten ve hatta bebeğine zarar vermekten korkabilir.
  Annenin bebeğine karşı ilgisizliği veya hostil duyguları ön plandadır.
  Ağır depresif belirtiler yanında intihar düşünceleri ya da girişimleri görülebilir. Doğum sonrasında ortaya çıkan ağır bir depresyon, kadının ileriki hayatını da etkileyebilir ve “Bipolar Bozukluk-Manik Depresif” hastalığın ilk atağı da olabilir.
  Bu nedenle PPD geçiren kadınlar psikiyatri uzmanı tarafından uzun süreli olarak izlenmelidir.

  Amerikan Hastanesi
  Dr.Gülçin Arı Sarılgan​
   

 2. Cevap: Lohusalık Hüznü nedir?

  Bende hüznü değil siniri olur. :)
   


 3. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Cevap: Lohusalık Hüznü nedir?

  Bende ikisi bir arada:D