Lokomotifi Kim Bulmuştur

Konusu 'İcatlar ve Mucitler' forumundadır ve Lavinia tarafından 28 Aralık 2014 başlatılmıştır.

  1. Lokomotifi Kim Buldu Lokomotifin İcadı

    13 Nisan 1771 tarihinde İngiltere’de dünyaya gelen Richard Trevithick adlı bu mucit, daha ufacıkken “Çuf çuf çuff, dürüüüüt çuf çuf çuf…” diye trencilik oynamakla kalmamış, büyüdüğünde dünyanın ilk buharlı otomobilini ve lokomotifini yapmıştır.
    Babası bir maden ocağı yöneticisiydi. Ama o mucit olmayı tercih edip, bir şeyler bulmak için heves ettiği şeylere yöneldi. 1800 yılında çift taraflı çalışan “cornish” adını verdiği buharlı makineleri yapmaya başladı. 1801’de ise saatte 13 kilometre hız yapan ilk buharlı otomobili yaptı. 1803 yılında ise daha gelişmiş ikinci arabasını yaptı. O vakitler yollar böyle asfalt değildi. Araba zor gidiyordu. “İşim yok bir de yol mu yapıcam?” diye sinirlenen mucit başka da araba maraba yapmadı.
    1804 yılında bir vagon üzerine sabit bir buhar makinesi yerleştirerek ilk buharlı lokomotifin mucidi oldu. Bu buharlı lokomotifiyle, Galler’deki Penny Darren demirhanesinin 15 kilometre uzunluğundaki demir rayları üzerinde 10 ton ağırlığında yük ve ,yolcuyu taşıyarak herkese hava attı.