Lozan barış antlaşmasında hangi konular milli çıkarımız doğrultusunda çözüme kavuşturulmamıştır

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Nehir tarafından 15 Şubat 2015 başlatılmıştır.


 1. lozan barış antlaşmasında hangi konular çözülemedi

  Lozan Barış Antlaşması'nda çözülemeyen konulardan kısaca bahsedecek olursak:

  Lozan’da tüm sorunlar çözümlenememiştir. Bunların içinde en önemlileri Musul sorunuydu. Petrolleriyle ünlü olan bu bölgeyi İngiltere, Türkiye’ye bırakmadığı gibi, Hakkari’yi de ele geçirmek istemiştir. Uzun tartışmalara neden olan bu konunun çözümü, Milletler Cemiyeti’ne bırakılmış ve bu cemiyetin kararı doğrultusunda Musul Irak’a dolayısıyla da İngiltere’ye; Hakkari Türkiye’ye bırakılmıştır (5 Haziran 1926).

  İkinci önemli bir konu Boğazlar sorunuydu. Zira Boğazlar sorununun çözüm biçimi egemenlik haklarıyla çelişir nitelik taşıyordu. Ancak bu geçiciydi. Yeni Türkiye bunu benimseyemezdi. Nitekim 1936’da kısıtlayıcı hükümler kaldırıldı.

  Üçüncü sorun Hatay’dı. Türkiye-Fransa arasında yapılan Ankara İtilafnamesi uyarınca Hatay Türkiye sınırları dışında bırakılmıştı. Lozan’da bu sorun Türkiye lehin çözümlenemedi. Mustafa Kemal Paşa’nın başlattığı sistemli ve bilinçli çalışma sonucunda 1939 yılında bu yurt toprakları da ulusal sınırlarımız içine alındı.

  Balkan Savaşları sonucu yitirilen Ege Adaları (İmroz, Bozcaada dışında) konusunu İsmet Paşa yeniden barış masasına getirdiyse de olumlu bir sonuç alınamadı. Zira devletler hukuku açısından daha önce yapılan antlaşmalar yürürlükteydi.

  Yunanistan’la olan nüfus değişimi anlaşması da bazı sorunlara neden olmuştur.

  Alıntı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Ankara-1997, s.184