Lübnan hakkında bilgi kısa

Konusu 'Dünya ülkeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 25 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Lübnan hakkında ansiklopedik bilgi

  Lübnan hakkında bilgi kısa

  Lübnan,Doğu Akdeniz kıyısında bir Arap ve Ortadoğu ülkesidir. Tarihteki Fenike uygarlığının vatanı Lübnan ve kıyılarıdır. Kuzeyinde ve doğusunda Suriye, güneyinde İsrail yer alır.Lübnan'ın ulusal ve resmi dili Arapça'dır.
  Lübnan'da dağlık alan çoktur. Anti-Lübnan Sıradağları ve Lübnan Dağı bunlara örnektir. Ülkenin en yüksek tepesi, 3090 metre yüksekliği ile Qornet Es-Saouda’dır.
  Lübnan aynı zamanda üç adaya sahiptir; Sanani, Ramkine ve Palm Adası.

  Lübnan Hakkında Genel Bilgiler


  [​IMG]

  Lübnan Resmi adı: Lübnan Cumhuriyeti
  Lübnan Başkenti: Beyrut
  Lübnan önemli sehirleri: Trablussam, Sayda, Zahle, Sur, Nebatiye.
  Lübnanın Yüzölçümü: 10.452 km2
  Lübnan Nüfusu: 3.300.000 (1999 tahmini)

  Lübnan nüfusunun % 83'ünü Araplar olusturmaktadir. Lübnan Araplarinin % 63'ü Müslüman, % 8'i Dürzi, kalani ise Maruni hiristiyandir. % 11 oraninda Grek (Yunan asillilar) vardir. Greklerin % 59'u ortodoks, % 41'i katoliktir. % 5 oraninda Ermeni vardir. Ermenilerin tamami, Ermeni kilisesi mensubu (ortodoks) hiristiyandir. % 1 oraninda da Kürt vardir ve Kürtlerin tamami Müslümandir.

  Lübnan'da Dil: Resmi dil Arapça ve Fransizca'dir. Halkin geneli Arapça konusmaktadir. Arap olmayan ve yukarida zikredilen etnik unsurlarin dilleri de konusulur.

  Lübnanın Din: Devletin resmi dini yoktur. Halkin % 59.5'i Müslümandir. Müslümanlarin % 60'i Sii, % 40'i Sünnidir. Yaklasik % 7 oraninda da Dürzi (Derezi) vardir ki bunlar da Müslümanlar arasinda gösterilmektedir. Ancak Dürzilerin inanç ilkeleri Islam'in inanç ilkelerinden çok uzaktir. Lübnan nüfusunun % 20'sini Maruni hiristiyanlar olusturur. Maruniler Arap katoliklerdir. Ancak bazi konularda diger katoliklerden ayrilmaktadirlar. Yaklasik % 5.5 oraninda Grek ortodoks, % 3.4 oraninda Grek katolik, % 3.4 oraninda da Ermeni ortodoks mevcuttur.

  Lübnan Yönetimi: Lübnan'da halen uygulamada olan devlet gelenegine göre cumhurbaskani hiristiyanlardan, basbakan Sünni Müslümanlardan, meclis baskani ise Sii Müslümanlardan seçilir. 128 üyeli parlamentoda hiristiyanlarla Müslümanlar yari yariya temsil edilmektedir. Ancak Dürziler ve Nusayriler de Müslümanlardan sayilmaktadir.