Lüksemburg gezi rehberi

Konusu 'Dünya ülkeleri' forumundadır ve Elif tarafından 25 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Lüksemburg gezi rehberi

  Lüksemburg gezilecek yerler

  Lüksemburg tarihi boyunca kültürel olarak komşu ülkelerinin gölgesinde kalmış ve uzun yıllar bir tarım ülkesi olarak anılmıştır. Fakat zamanla kendine özgü folklorik gelenekler geliştirmiştir. Ülkede büyük çoğunluğu başkent Lüksemburg'da bulunan birçok müze vardır.Bunlar; Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi, Lüksemburg Şehri Tarih Müzesi, Grandük Jean Modern Sanat Müzesi ve Diekirch'deki Ulusal Askerî Tarih Müzesi ülkenin en bilinen müzelerindendir.
  Eski ve iyi korunmuş kaleleri ile başkent Lüksemburg UNESCO'nun dünya kültür mirası listesinde yeralır.
  [​IMG]

  Lüksemburg'dan, ressam Joseph Kutter ve Michel Majerus ile fotoğraf sanatçısı Edward Steichen gibi dünyaca tanınmış sanatçılar yetişmiştir. Steichen'ın The Family of Man adlı sergisi Clervaux'da kalıcı olarak sergilenmektedir.

  Başkent Lüksemburg, 1995 ve 2007 yıllarında olmak üzere iki kez Avrupa Kültür Başkenti olma özelliğini taşıyan tek şehirdir. 2007 yılında Avrupa Kültür Başkenti'nin Büyük Lüksemburg Dukalığı, Almanya'nın Rheinland-Pfalz ve Saarland eyaletleri ile Fransa'nın Lorraine bölgesini kapsayan sınırötesi bir alan olması kararlaştırıldı. Böylece bölgelerarası ilişkilerin artırılması, geliştirilmesi ve karşılıklı görüş alışverişi sağlanması amaçlanmış.
  [​IMG]

  Mosel nehri boyunca uzanan kasabaların yamaçları üzüm bağları ile çevrili, yemyesil ve sakin.Eski şehir merkezinin bulundugu yemyesil vadide nostaljik trenlerle yapılan turlara katılabilirsiniz. Ayrıca Notre Dame Katedrali ve merkez istasyon gibi yapılar da görülmeye değer.


  [​IMG]
   


 2. Cevap: Lüksemburg gezi rehberi

  Lüksemburg kentini çok merak etmiştim umarım resimlerdeki kadar güzeldir. İlk fırsatta ziyaret edeceğim...