LYS Başvuru İşlemleri Sayfası 2013

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 22 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  2013 LYS Başvuru İşlemleri Sayfası

  LYS Başvuru İşlemleri bugün başladı. Başvuru işlemleri için sayfa bağlantısı ve başvuru kılavuzuna aşağıda bulunan linkten ulaşabilirsiniz.

  2013 YGS puanlarının enaz birinden 180 ve üstünde puan alan adaylar, 22 Nisan -29 Nisan günleri arasında LYS'lere başvurabilecek. 2013 LYS başvuru süresiyle ilgili ÖSYM tarafından yapılan açıklamada şu ayrıntılara yer verildi:


  YGS puanlarının en az birinden 180 + üzerinden puan alan adaylar Lisans Yerleştirme Sınavına başvuru hakkı kazanmıştır. Bu adaylar, 22 ve 29 Nisan 2013 tarihlerinde LYS'lere başvurabileceklerdir.

  LYS'ler için ayrı bir kılavuz mevcut değil. 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu, ÖSYS ile ilgili bütün kuralları kapsamaktadır. Adayların başvuru yapmadan önce mutlaka bu kılavuzu dikkatli incelemeleri gerekir.Kılavuza ve aday başvuru formuna ÖSYM'nin 'http://www.osym.gov.tr' adresinden ulaşabilirsiniz.

  LYS başvuruları ayrıca bireysel olarak da İnternet aracılığı ile yapılabilir. İsteyen adaylar 2 TL hizmet ücreti karşılığında Başvuru Merkezi aracılığıyla başvuru yapabilir. LYS'lere katılma hakkına sahip adaylar, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun diledikleri sınava katılabilirler.

  Adayların yapmaları gereken işlemler sırasıyla şunlardır:

  hangi LYS'lere gireceklerine karar vermek,

  LYS ücretlerini kılavuzda belirtilen bankalardan birine yatırmak

  Girecekleri sınav merkezine karar vermek,

  İnternet ya da Başvuru Merkezi aracılığıyle başvurularını yapmak.

  LYS'ler Lefkoşa'da ve 81 ilde yapılacak. Adaylar girmek istedikleri LYS'lerin hepsine aynı merkezde gireceklerdir. Her aday iki sınav merkezi tercihi yapabilir.


  İnternetten başvuru yapan adaylar, Başvurunun sistem tarafından kabul edildiğine dair uyarıyı mutlaka görmelidir. Aksi halde başvuru yapılmamış demektir.

  2013-LYS'ye katılacak bütün adaylara başarılar dileriz.