Madam Curie Yaşam Öyküsü Özet

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Lavinia tarafından 25 Ocak 2013 başlatılmıştır.

  1. Madam curienin hayat öyküsü

    Maria Sklodowska Curie, dünyanın en iyi tanıdığı Polonyalı bilim kadınıdır. Radyoaktiviteyi bize kazandıran kişidir… Özellikle polonyum ve radyum elementlerini bulan ve 2 kez Nobel kazanan bilim kadını olarak tarihe geçmistir. Onun çalışmaları ve buluşları sonradan gelen insanlara ilham kaynağı olmuş ve özellikle radyum elementini buluşu, madde hakkında varolan düşüncelerin değişmesini sağlamıştır.

    Marie Curie, fizikci olan Pierre Curie ile evlenmiş ve bilim hayatlarına beraber davam etmişlerdir. Hatta ilk Nobel ödülünü beraber kazanmışlardır. Ancak Pierre Curie bir gün at arabasının altında ezilerek hayata veda etmistir. Bu olaydan sonra artık Madam Curie araıtırmasına tek başına devam etmiştir.

    0.1 gram saf radyumkloruru elde edebilmek için 3 yıldan fazla uğraştı. Sonuda istediğini elde etti. Ancak saf olan bir polonyum bileşiğini hiç izole edemedi, çünkü polonyumun yarılanma ömrü sadece 138 gündü. O, bu maddeleri elde etemeye çalışırken, bildiğimiz ayırma yöntemlerini kullanıyordu ve açıkça söylemek gerekirse uranyum ile yatıp uranyumla kalkıyordu. Maruz kaldığı radyasyon sonucu da 1934 yılında kanserden öldü.