Maddeyi Etkileyen Doğa Olayları Hangileridir

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Demir tarafından 11 Ağustos 2014 başlatılmıştır. 1. Maddeyi Etkileyen Doğa Olayları Nelerdir

  Yer yüzünün şekli milyonlarca yıldan beri çeşitli doğa olayları nedeniyle sürekli
  değişmektedir. Dış etkiler dediğimiz yağmurlar Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları rüzgarlar Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları akar sular ve buzlanma gibi doğa olayları yer kabuğunu parçalamış Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları aşındırmış Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları değişmesine neden olmuştur.

  AKAR SULARIN ETKİSİ
  Yer yüzünün değişmesine etki eden kuvvetlerin en önemlisi akar sulardır. Akar sular yağmur yada eriyen kar sularının yerine eğimine uygun olarak akmasıyla oluşurlar. Akar sular yer çekimine uygun olarak akarken geçtikleri yerlerdeki kayaları aşındırır ve parçalar. Kayalarda koparılan bu parçalar ve kumlar denizlere doğru sürüklenirken çarptıkları kayaçları aşındırırlar. Sel suları yamaçlardan hızla akarken verimli toprakları aşındırır Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları sürükler.
  Toprağın verimli bölümünü yok eder. Bu olaya erozyon denir. Akar sular bazı bölgelerde yumuşak kayalar aşındırarak peri bacaları denilen oluşuma neden olurlar. Yurdumuzdaki Kapadokya bölgesinde bu tür oluşmalar vardır.

  RÜZGARIN ETKİSİ

  Rüzgarda yeryüzünün değişmesine neden olan etkenlerdir. Şiddetli rüzgarların savurduğu kum Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları toprak gibi maddelerin doğal yapı üzerinde aşındırma etkisi vardır. Yeryüzündeki birçok değişim bu şekilde oluşmuştur. Ayrıca rüzgar torağın verimli bölümünü aşındırarak erezyona neden olur.
  Rüzgar yerkabuğundaki değişmelere neden olduğu gibi tarihi yapıların da aşınmasında önemli bir rol oynar. Yeryüzündeki birçok yapı bu nedenle yok olmuştur.

  BUZLANMA ETKİSİ

  Kayaçlar doğal etkiler sonucu çatlarlar. Soğuk mevsimlerde bu çatlakların arasına giren yağmur suları donar. Donan sular gençleştikleri için kayaların parçalanmasına neden olurlar. Bu durum süreklilik gösterdiği için kayaçlar zaman içinde parçalanıp Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları ufalanırlar. Buzlanmanın etkisi soğuk iklime sahip yerlerde daha çok görülür.
  Ayrıca kayaçların arasına giren ve orada büyüyüp gelişen bitki kökleri de parçalanmalarına neden olurlar.

  SICAKLIK DEĞİŞİMLERİ
  Gece ve gündüz arasındaki farklı maddeler üzerinde etkili olur. Gündüz ısınarak gelişen Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları gece soğuyarak büzülen kayalar zaman içinde parçalanır Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları ufalanırlar.

  BİLELİM
  Yeryüzünü değiştiren dış etmenlerden başka depremler Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları volkanik gibi iç etmenlerde vardır.

  Maddelere ısı verdiğimiz zaman sıcaklığı artar. Buna karşılık ısı kaybeden maddelerin sıcaklığı düşer Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları soğur.
  Isı ve sıcaklık farklı kavramlardır. Isı bir enerji türüdür. Sıcaklık termometreyle ölçülen bir değerdir. Isı ise kalorimetre kabıyla ölçülür. Isı Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları maddeleri çeşitli yönlerden etkiler. Isınan maddeler genleşir. Soğuyan maddeler büzülür. Yani ısı maddelerin hacmini değiştirir.