Mahmud Gazan Kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 27 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Mahmud Gazan Han Kimdir,Mahmud Gazan Hayatı ve Biyografi

  (1271-1304)

  İlhan hükümdarı Mahmud Gazan Müslümanlığı devlet dini olarak kabul etmiştir.

  4 Kasım 1271'de Mazandaran'da (İran’da) Sultan Devin’de doğdu. 17 Mayıs 1304'de ise Şam-ı-Gazan kasabasında öldü. Babası İlhanlı ham Argun’dur. Gazan, babası zamanında Horasan

  Mazandaran ile Rey eyaletleri valisi oldu. Bir Budist olarak değişmesine karşın, 1295′de tahta çıkınca Müslüman olduğun açıkladı. Gazan Han Kendi adına para bastırdı. Müslümanların puta tapanların egemenliğini kabul edemeyecekleri gerekçesiyle, Moğolistan’daki büyük hanlıkta bağımsız olduğunu ilan eder. Müslüman adetlerini uygulamaya başladı. Başka dinlerin tapınaklarını yıktırdı. Memlukler’ın iç karışıklıklarından faydalanarak 1299′da Suriye’ye bir sefer düzenledi. Hum savaşında Memlukler’i yendi. Ama, Gazan çekilince ülke tekrar Memlukler’in eline geçti. Aynı sene Güney İran’a bir akın düzenleyen Çağataylılar’a karşı bir şey yapılamadı. 1301′de Suriye’ye bir kez daha giren Gazan Mahmud başarılı olamadı. 1302′deki seferde ise Kutluk Şah komutasındaki İlhanlılar Şam yakınlarında büyük bir yenilgiye uğradılar. Aynı yıl Bizanslılar Türk akınlarına karşı İlhanlılar’dan yardım istedilerse de bu yardım yapılamadı.

  Gazan Han tahta çıktığı dönemde merkeze gönderilen vergilerin azaldığını görmüştü..Ülkenin gerçek vergi potansiyelini anlamak amacıyla geniş çaplı bir sayım yaptırdı. Halkın sırtından geçinen devlet adamlarını cezalandırdı. Adli işleri düzene koydu. Ayrıca Tarımı özendirdi. Gereksiz el koymalara da son verdi. Askeri timarlar kurdu. Ağırlık ve uzunluk ölçülerini standart bir hale getirmeye çalıştı. Bu önlemlerin sonucu olarak devletin gelirleri arttı. Saltanat merkezi Tebriz bayındır duruma getirildi.