Makak Maymununun Özellikleri Nelerdir

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Demir tarafından 21 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

  1. Makak Maymunu Özellikleri

    Makak, maymunların en cesurudur. Bağlı olduğu klanın belki elli türü vardır. Laboratuvar denemelerinde kullanılan «Rhesus» maymunu ile «Berberistan maymunu» da bunlardandır. Bu maymunlardan bazıları, kışları oldukça soğuk olan iklimlerde yaşayabilirler. Diğer bazıları ise Hindistan ile Birmanya'nın en sıcak bölgelerinin yerlisidirler.Bu kuvvetli ve gürbüz hayvanların çoğu Asya ve Doğu Hint Adaları'nda yaşarlar.

    Makak'ın orta türü, tilki teriyert «foks teriye» denilen köpekle aynı büyüklüktedir. Fakat daha iri ve daha ufak olanları da vardır. Ağır vücudu çoğunlukla donuk kahverengi veya sarı bir kürkle kaplıdır. Mamafih bu hayvanlardan bazılarının göz kamaştırıcı renkte oldukları da görülmüştür. Başı oldukça iri, kulakları çıplak ve sivridir; uzun saçları boyunca ve omuzlarına kadar inip bir yele teşkil edebilir. Gür ve çıkık kaşların altındaki birbirine yakın iri gözleri, etrafta olan bitenleri ilgi ve anlayışla seyreder.

    Makak'ın, geçici olarak yaprak ve meyva depo eden avurt keseleri vardır. Çıplak kaba etlerinde ekseriya parlak kırmızı renkte, nasırlaşmış yamalar dikkati çeker. Bazı makakIarın oldukça ussun kuyrukları vardır; bazıları da hemen hemen kuyruksuzdur.