Mantar grubunda yer alan canlıların özellikleri nelerdir

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve webkolik tarafından 28 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Mantar grubunda yer alan canlıların özellikleri

  Mantarların birçok çeşidi vardır. Ağaç altında gördüğümüz grup şapkalı mantarlardır. Meyve ve sebzelerde çok sık rastladığımız küf de bir mantar türüdür.Mantarlar nemli ortamlarda, çoğunlukla da ormanlarda, çeşitli yiyeceklerin, meyve ve sebzelerin üzerinde yaşar.

  Mantarları Bitkilerden Ayrılan Özellikleri

  Mantarlar bitki değildir. Birçok açıdan bitkilerden ayrılır.

  Mantar Türleri ve özellikleri

  -Şapkalı mantar: Ormanlarda, bahçelerde bulunmaktadır. Sap ve şapka olmak üzere iki bölümden oluşur. İnce, ipliksi bir yapıya sahiptirler. Sapın toprakla birleştiği yerden besinleri alır.
  - Küf Mantarları: Uzun süre açıkta bırakılan yiyecekler üzerinde hızla çoğalarak bir örtü oluşturlar. Küflü yiyeceklerin tadı ve kokusu değişir. Bu yiyecekleri yememeliyiz. Peynir küfünden penisilin adı verilen ilaç yapılır.
  - Maya Mantarları: Hamur mayalanması ve peynir yapımında rol oynayan mantarlardır.
  Bir miktar hamur mayasını ılık su ve şekerle karıştırdığımızda maya kabarmaya başlar. Çünkü şekeri besin olarak kullanan mantarlar hızla çoğalır. Bu sırada gaz kabarcıkları çıkar.
  Maya mantarları uygun sıcaklık ve besin olan ortamlarda canlılık özelliği gösterir. Maya kuruyken yaşamsal faaliyetlerini sürdüremez.
  -Hastalık Yapan Mantarlar: Bebeklerin ağzında pamukçuk denen hastalığın nedeni bu mantardır.El ve ayaklarda kaşıntı ile başlar, çatlaklara ve kanamalara neden olan mantar hastalığına mantarlar neden olur. Saçkıran hastalığında da mantarlar rol oynamaktadır.