Manuel Zelaya biyografi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 19 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Manuel Zelaya biyografisi

  Manuel Zelaya Kimdir?


  Honduras’lı bir iş adamı ve politikacı,José Manuel Zelaya Rosales diğer adıyla Mel Zelaya 20 Eylül 1952 yılında doğdu. Kendisi zengin bir iş adamının oğludur.Manuel Zelaya eğitim hayatı, liseden sonra koleje devam etti. Babasının Mel lakabını miras alan ünlü işadamı, Zelaya çiftlik işleriyle, tomrukçuluk ve kereste ticaret işleriyle uğraştı. 2005’te Honduras başkanı olarak seçildi.27 Haziran 2006’da yeminle göreve başladı.
  [​IMG]

  Manuel Zelaya’nın ‘halkın siyasi katılımı kanunu’na dayanarak bağlayıcı olmayan bir anket yapılmasını istemesini uluslararası medya bir referandum olarak algıladı.Bu anketin amacı halkın anayasa yapacak bir kurucu meclis hakkında görüşlerini almaktı.
  Honduras Yüksek Mahkemesi,ülkenin başsavcısı ve yüksek seçim kurulu bu karara karşı çıktılar. Kongre ise bu arada Zelaya’nın partisi de dahil olmak üzere onu nasıl suçlayabileceklerini tartışmaya başladı. İlk olarak Honduras’ın başkenti Tegucigalpa halk yoklamasını anayasaya aykırı ilan etti. Honduran Hukuku bu konudaki anayasa maddelerinin değiştirilmesini yasaklamıştır ama anayasada kurucu meclisin yapısı ve yeni bir anayasa yapımı ile ilgili bir hüküm bulunmamaktadır. Bu halk yoklamasında Zelaya halka 2009 kasım seçimlerinde kurucu meclis oluşturulmasını içeren dördüncü bir sandık konulup konulmaması hakkındaki fikirlerini soracaktı.Bu dördüncü sandığın konulup konulmaması kongrede 2/3 oy ile kabul edilmesine bağlı idi. O da bu durumu mahkemeye sunmak istedi fakat mahkeme dava sürecine onu katmadı.

  Manuel Zelaya istemeden de olsa mahkemenin yapılacak halkoylamasının bir danışma olduğunu belirten kararnamelerinin iptaline boyun eğdi.Ancak mahkeme PCM-020-2009 sayılı kararnamesine dokunmadı. Bağlayıcı olmayan bir anket yaptığını belirtiyordu. Bu nedenle Zelaya makemeyi yasaları değiştirmek ve anayasa ihlalinden suçladı, görevine son verdiğini açıkladı. Daha sonra general olayı yüksek mahkemeye taşıdı. Birkaç gün sonra Manuel Zelaya 26 Haziran'da PCM-020-2009 sayılı kararnameyi çıkarttı.28 Haziran’da Manuel Zelaya ordu tarafından Kosta Rika’ya sürüldü.Ve yerine kongre başkanı Roberto Micheletti geçti.

  Kaynak Vikipedi