Manyetik rezonans tomografi endoskopi nedir

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Lavinia tarafından 6 Ocak 2013 başlatılmıştır.


 1. manyetik rezonans tomografi endoskopi ne demek

  Manyetik Rezonans (MR) Nedir


  Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR), canlıların iç yapısını görüntüleme amacıyla daha çok tıpta kullanılan bir yöntemdir. Yüksek düzeyde manyetizmayla canlı doku, yansıtma yöntemiyle görüntülenir. Farklı özelliklerinden dolayı hastalıkların tespitinde bilgisayarlı tomografiden de destek alınabilir.

  Genel anlamda MR diye bilinen bu işlem, aslında nükleer manyetik rezonans görüntülemedir. Dokudaki hidrojen atomlarının yoğunluklarına ve hareketlerine göre görüntü oluşturur. MR’da radyasyon kullanılmaz, onun yerine manyetik alanla vücuttaki hidrojen atomlarının çekirdeklerindeki proton uyarılır. Alıcılara ulaşan sinyaller bilgisayar analizleriyle siyah beyaz görüntülere (Perfüzyon görüntülemelerde sonuçlar renklendirilebilir) dönüştürülür. Bu amaçla kullanılan manyetik alan 1 – 1,5 Tesla aralığındadır. Bir kıyaslama yapmak gerekirse, dünyanın manyetik alanı (pusulaların iğnesini kuzeye çeviren manyetik alan) 0,5 Gauss düzeyindedir. 1 Tesla, 10.000 Gauss’a eşittir. Dolayısıyla MR cihazında dünyanın manyetik alan gücünün yaklaşık 20 bin katı bir manyetik alan kullanılır. Bu çok güçlü manyetik alan kontrol altında çalışır. Görüntülerin hepsi dijital ortamda oluşur ve diğer görüntüleme metotlarından çok farklıdır.

  Günümüzde MR özellikle yumuşak dokuları görüntülemede kullanılır. Merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) hastalıklarının teşhisinde, sporcu yaralanmalarında, kas iskelet sistemi, özellikle menisküs, bel fıtığı gibi rahatsızlıkların tespitinin yanı sıra her türlü nörolojik hastalıkların değerlendirmesinde sıkça kullanılmaktadır.

  MR görüntülemenin, canlı organizma üzerinde şu ana kadar kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur. Buna gebeler de dahildir; ama yine de organ gelişiminin gerçekleştiği ilk üç ayda MR çekimi önerilmez. Metal etkileşimi olan, vücudunda mıknatıs ya da metal protez taşıyan, kalp pili kullanan, göz içinde yabancı cisim bulunan, ateşli silah yaralanması geçirmiş olan (çoğu uyumsuz metaldir) ya da kalıcı dövme sahibi kişilerin MR cihazına girmeleri sakıncalı kabul edilir (hayati tehlike doğurabilir).

  Manyetik rezonans görüntüleme süresi, inceleme yapılan bölgeye, bölge sayısına, konulan ön tanıya göre değişiklik gösterip 15 dk. ile 75 dk. arasında sürebilir. Ayrıca gerek görülürse inceleme esnasında IV (damar içi) yoluyla kontrast madde kullanılarak kontrastlı çekim yapılır.

  Manyetik rezonans görüntülemenin, Fonksiyonel MR, Difüzyon-Perfüzyon Ağırlıklı MR, MR Spektroskopi gibi farklı çeşitleri vardır.

  Tomografi

  Tomografi , radyolojik teşhis yöntemidir.1915 yılında fransız hekim Boccage tarafından icat edilmiştir.Fakat kullanıma geçilmesi 1930′ları bulur.

  Tomografi, X ışını üreten tüp ile röntgen filmi,radyografisi elde edilmek istenen organın karşısında hareketi ile elde edilir.Yürütme hareketi,sadece bu hareketin eksenindeki düzlemlerin görüntülerini okuyacak şekilde uygulanır.Tomografi, bir organın 1 ile 2 cm kalınlığında ince dilimlerinin görüntülerini verir.Bu yolla önden arkadaya ,yukarıdan aşağıya ya da yatay düzlemde organın incelenebilmesi sağlanır. X ışınları kullanıldığı için tomografi’de de radyasyon alımı söz konusudur.Hatta normal radyolojik görüntülemeye nispeten hasta daha yoğun radyasyona maruz kalır.Tomografinin normal radyolojik görüntülemeye tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden biri, daha yüksek kontrast elde edilmesi, bir diğeri ise kesitler şeklinde görüntü alındığı için daha detaylı inceleme yapılabilmesidir.

  Endoskopi

  Endoskopi kelimesi endo ve scope kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Endo içeriye; scope ise görme gösterme demektir. Yani insan vücudunun içini görmekte kullanılan yöntemler Endoskopinin alanına girer. Temel olarak ağız ve boşaltım boşluğundan sindirim kanalına girip hastanın şikayet ettiği bölgedeki hastalığı teşhis etmekte kullanılır ve başlatılacak olan tedaviye karar vermede büyük rol oynar.

  Endoskopinin temel çalışma mantığı hastanın ağzından ya da makatından sokulan parçanın dışarıdan çark veya dijital sistemler sayesinde kontrolü sağlanarak, gerekli görülen yerlerde fotoğraf çekmek, video kaydetmek, tedavi uygulamaktır.

  Kısımları:

  Kontrol kısmı: Doktorun veya endoskopu uygulayan sorumlunun kullandığı parçadır. Bir çeşit uzaktan kumandadır, endoskopun gideceği yollar buradan kontrol edilir, görüntü kaydetme buradan yapılır ayrıca gerekli durumlarda sprey sıkma özelliğini de kullanmayı sağlar. Günümüzde dijital sistemler kullanılarak yapılır. Temel olarak kullanılışı uzaktan kumandalı bir arabanın kumandasında pek farklı değildir.

  Giriş kısmı:Hastanın vücuduna giren kısımdır. Uç tüp ve esnek hortumdan oluşur. Uç tüp kamerayı, spreyi, temizleyiciyi ve aydınlatma ünitesini içinde bulundurur bu kısım bu kadar çok işleve sahip olmasına rağmen çok küçüktür. En çok işlevi olanlar bir insanın başparmağı kadar büyüklüktedir. Esnek hortum ise kontrol kısmı ile uç tüp arasındaki bağlantıyı sağlayan devre kısmıdır esnek ve vücuda alerji yapmayacak yapıdadır.

  Data kısmı: Bu kısım bilgisayar kısmıdır, görüntüler, yapılan hareketler, videolar burada kayıtlıdır ayrıca monitör de hastanın içini canlı olarak izlemeye yarar.
   


 2. Merhaba ben özel tekden hastanesine gidiyorum çocuğum için.Tomografi çekilmesi istendi. Çocuğum 4 yaşına girecek Bir zararı olur mu acaba ?.Cevap yazarsanız çok iyi olur.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Aralık 2014