Maria Montessori Biyografi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 31 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Maria Montessori Kimdir Biyografisi

  Maria Montessori Hakkında
  : İtalya’nın ilk kadın doktoru Maria Montessori 31 Ağustos 1870 tarihinde İtalyada doğdu.Montessori Metodunun kurucusu olarak dünyara ün kazanmış bir isimdir. 1896 yılında Maria Montessori İtalya’nın ilk kadın doktoru olarak tıp fakültesini tamamlamıştır. Montessori,bir kadın olarak da kadın hakları için mücadele etmiştir. 1896 yılında Berlin ve Londra’da iki kadın konferansında İtalya’yı temsil etmek için seçilmiş Maria Montessori bu konferanslarda kadınlara eşit ücret için çağrı yapmıştır.

  Maria Montessori Üniversiteden mezun olduktan Roma Psikiyatr kliniğinde zeka özürlü çocuklarla çalışmıştır. 1899 yılında ise Roma’da zeka geriliği olan tüm çocukların yollandığı yeni orthophrenic okuluna yönetici olarak atanır.
  [​IMG]
  Maria Montessori 1896 -1907 yıllarında sağlık, antropoloji, felsefe, psikoloji ve eğitim üzerinde çalışır.1907 de, Roma’nın San Lorenzo Casa dei Bambini’y- Çocuklar Evi’ni kurar.
  Hindistan 2. Dünya Savaşında O ve oğlu Mario düşman yabancılar olarak gözaltına alınır.2. Dünya Savaşı boyunca Montessori’nin Hindistan’dan ayrılmasına izin verilmez .1946 yılında Hindistan’dan Hollanda’ya döner. 1947’de ise Londra’da Montessori Merkezi’ni kurar.

  Maria Montessori 1950 yılında UNESCO konferansına katılır. birkaç Nobel Ödüllerine aday gösterilir. Maria Montessori 1952 yılında Noordwijk Zee de Dutch sahilindeki bir köyde hayatını kaybeder.
  Kaynak: montessoriegitimi