Markaların isimleri nereden geliyor ?

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 16 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Ünlü Markaların ismi nereden geliyor

  Marka Adı ve hikayeleri

  Dünya çapında nam salmış ve bizimde ürünlerini satın alıp kullandığımız markaların isimlerinin ilginç hikayeleri olduğunu biliyor musunuz? Marka, bir ürünü pazarlarken onun özelliklerinden daha önemli olan ürüne verilen isimdir. En önemli markaların isimlerinin nereden geldiğini araştırdık. İşte dünyanın en önemli markaları ile hikayeleri şöyle:

  [​IMG]

  Adidas : Dünyanın en büyük spor malzemeleri üreticilerinden Adidas’ın adı, kurucusu olan Adolf Dassler’ın lakabı olan Adi ve soyadının ilk üç harfi olan Das’ın birleşiminden gelmektedir.

  Adobe : Grafik tasarım programları ile piyasanın en önemli firması konumunda olan Adobe şirketinin adı, kurucusu olan John Warnock’un evinin hemen arkasında bulunan Adobe Koyu’ndan gelmektedir.

  Amazon : Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos, şirketi kurarken alfabetik sıralamada öne çıkmasını istediği için adının A harfi ile başlamasını istedi. Bunun için de sözlükte isim ararken, dünyanın en büyük nehri olan Amazon’un ismini seçti. Çünkü bir gün kendi şirketinin de dünyanın en büyüğü olmasını istiyordu.

  Canon : Canon şirketinin adı başlangıçta The Kwanon’du. Ama daha sonra dünyada daha tanınır bir şirket olabilmek için Canon adını aldı.

  Coca Cola: Dünya genelinde en çok tüketilen içecek olan Coca Cola’nın mucidi John S. Pemberton, markanın isminiCoca Cola’nın üretiminde kullanılan Coca adlı bitkinin ve Kola adlı fıstığın isimlerinin birleşiminden alıyor. John S. Pemberton, logonun daha güzel görünmesi için, Kola’nın K harfini C harfi ile değiştirmiş.

  [​IMG]

  Ebay : Echo Bay Technology Group adlı şirket, internet siteleri için echobay.com alan adını almak istediler. Fakat bu alan adı daha önce başka bir şirket tarafından alındığı için Ebay.com alan adını almak zorunda kaldılar.

  IBM : International Bussines Machines yani Uluslararası İş Makineleri anlamına gelen IBM’in kısaltılmışı.

  Lego : Dünyanın en ünlü oyuncağı olan Lego’nun adı Danimarka dilinde (İyi oyna) anlamına gelen (legt godt) deyiminden geliyor. Lego, Latincede ''birleştiriyorum'' anlamına geliyor ama şirketin kurucuları, markalarına Lego ismini verirken bunu bilmiyorlardı.

  Nike : Yunan mitolojisinde Zafer Tanrıçası (Nikea) dünyaca ünlü spor malzemeleri Nike markasının kurucularına ilham kaynağı oldu..Şirketin logosu da, Nikea adlı tanrıçanın kanatlarından esinlenilerek tasarlanmış.

  Nokia : Cep telefonu piyasasının önde gelen şirketlerinden olan Nokia adını, kurulduğu yer olan Finlandiya’nın Nokia adlı şehrinden almaktadır.

  Pepsi : Logosunu sık sık değiştiren kola markası Pepsi adını, sindirimi kolaylaştırıcı enzim olan ‘Pepsin’den almaktadır.

  Skype : İnternette görüntülü konuşmamızı ve mesajlaşmamızı sağlayan Skype adlı programın adı ilk olarak SKY-PEER-TO-PEER olarak belirlendi. Ama daha sonra çok uzun olduğu düşünülerek Skyper olmasına karar verildi. Anlaşılan bu isimde beğenilmemiş olacak ki, Skype adında karar kılınmış.

  Sony : Japon elektronik devi Sony’nin adı, Latince’de ses anlamına gelen (sonus) ve İngilizce’de evlat anlamına gelen (sonny) kelimelerinin birleşmesinden bulunmuştur.

  Starbucks : Dünyada birçok yerde şubeleri bulunan kahve zinciri Starbucks’ın kurucuları, marka adını Melville’in ünlü romanı Moby-Dick’teki (Starbuck) isimli karakterden esinlenerek koymuşlardır. Romandaki (Starbuck) adlı karakter kahve bağımlısıdır.

  Toshiba : Elektronik şirketi Toshiba, 1875 yılında Tanaka Seizo-Sho adı ile kurularak, telefon mühendisliği hizmeti vermeye başladı. 1899 yılında Tokyo Denki ismini alan şirket, 1939 yılından beri Tokyo Shibaura Electric isiminin kısaltılmışı olan Toshiba adını aldı.

  Virgin : Türkçede (Bakire) anlamına gelen Virgin adlı şirketin kurucusu Richard Branson, iş dünyasına yeni adım attığı dönemlerde ''Biz de iş hayatında bakire (virgin) sayılırız'' fikrinden dolayı şirkete bu ismi vermiştir.

  Vodafone : İngiliz GSM operatörü Vodafone’un adı, İngilizce’de ses anlamına gelen voice veri anlamına gelen data ve telefon anlamına gelen telephone kelimelerinin birleşiminden gelmektedir. Yani telefon ile ses ve veri taşıdıklarını marka adı ile ifade etmişler.

  Toyota : Toyota kurulduğu dönemde dokuma tezgahı üretiyordu ve adı Sakichi idi. 1933 yılında otomobil üretmeye başladıklarında Toyoda adını seçtiler. Ama daha sonra Toyota isminde devam ettiler.Nedeni bu şekilde kulağa faha hoş gelmesiydi.

  Volvo : İsveçli otomobil üreticisi olan Volvo adını Latincede (yuvarlanıyorum) anlamına gelen (Volvere) kelimenin kısaltılmasından geliyor. Şirket 1915 yılından bu yana bu ismi kullanıyor.

  Wolkswagen : Alman otomobil üreticisi olan Wolkswagen şirketinin adı. Almancada (Halkın Arabası) anlamına gelir.