Mars ile Dünya Arasındaki Benzerlikler

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 28 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Mars ile Dünya Arasındaki Benzerlikler, Farklılıklar

  Mars ile Dünya arasında büyük benzerlik

  Bilimsel bir araştırma sonucunda her iki gezegende de aynı dünya benzeri diğer gezegenlerde olduğu gibi, içlerinde büyük miktarlarda su barındıran kondritik gök taşları bulundu. Ama iki gezegenin daha sonraki evriminde meydana gelen farklılıklar nedeni ile Mars'taki, içlerinde su benzeri atmosferik değişkenleri barındıran kayalar, Dünya'da olduğu gibi dönüşüme uğrayarak gezegenin derinliklerinde yeni kaya oluşumları meydana getirmiyor.Bazalttan oluşan diğer meteorun ise diğerine göre 10 kat fazla su barındırdığını, bunun da Mars'ın yüzeyinin bir zamanlar çok nemli olduğuna işaret ettiğini ifade etti.
  [​IMG]

  Bazalt sıvılar ve Mars'ın değişken element ortamlarına ilişkin eski zamanlardan kalma örnekleri barındıran gök taşlarını inceleyen benzer su kaynaklarını barındıran, aynı ilkel yapıdaki gök taşlarından birinin, hidrojen gibi elementler açısından zengin, diğerinin ise bu açıdan tükenmiş durumda olduğunu saptadı.
  Bu araştır sonuçları Mars'tan düşen gök taşları üzerine yapıldı..Mars'tan Dünya'ya düşen iki göktaşı üzerinde yaptıkları ortak araştırmanın sonuçları açıklandı.

  Araştırmada çıkan sonuç; Dünya ile bu gezegenin benzer yapı taşlarından oluştuğunu ortaya koydu.
  Carnegie Institute, Earth and Planetary Science Letters adlı derginin 1 Aralık sayısında yayımlanacak bu araştırmada, gök taşlarının içine sıkışmış durumdaki kristallerde bulunan su yoğunlukları ve hidrojen izotop alaşımları üzerinde yapılan incelemelerin sonuçları bulunuyor.
  Araştırmanın sonuçlarını yayımlayan bilim adamlarından Alexander, Mars'ın jeolojik tarihini anlamak açısından Mars'ın hem yüzeyi hem de alt tabakalarına ilişkin daha fazla bilgiye ihtiyaç bulunduğuna dikkati çekti.

  Bilgiler doğru çıkarsa, Mars'ta yaşam olabileceği ihtimali de güçlenmiş olacak.NASA'nın aralık ayında yapacağı açıklama ile durumu netleştirecek.
  NASA'nın Aralık ayı başında, büyük keşfe dair bilgileri kamuoyuyla paylaşması bekleniyor.
  Carnegie İnstitute​