Matbaa İcadından Önceki Durum Kısa Yazı

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve webkolik tarafından 4 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Matbaa İcadından Önceki Durum Kısa Yazılar

  Matbaacılık dünyanın en büyük icatlarından biridir. Çünkü her alanda hayatı kolaylaştırmıştır. Bilim alanında, Din alanında, Tarih alanında aklınıza gelebilecek her şeyin gelişiminde önemli rol oynamıştır.

  Eskiden insanoğlu matbaa icat edilmeden önce kitapları ve yazıları elle tek tek yazarak çoğaltıyorlardı. Bu da bir eser veya buluşun çok daha geç yayılmasına neden olmaktaydı. Ayrıca bilimin hızla gelişmesine engel oluyordu. Çünkü bir yerde ortaya atılan bir teori diğer bilim adamlarının eline çok geç ulaştığı için fikir alışverişi çok zor oluyordu. Matbaadan önce Kitap okumak sadece varlıklı kişilere özel bir şeydi. Çünkü el ile yazıldığı için zahmetli bir iş oluyordu, emeğinin karşılığını almak için fiyatları da pahalı idi. Halkın bilinçlenememesi ve gelişememesi bir çok devletin yıkılma nedeni olmuştur.

  Bu sebeple matbaa çok önemli bir icattır. Ayrıyeten matbaanın bulunuşu kağıt üretme sayısını arttırmış. Bunun karşılığında da ormanlardaki ağaçlar kesilip kağıt üretiminde kullanılmıştır. Ormanları yok etmemek için kullanılan kağıtları geri dönüşüm santrallerine verebiliriyoruz. Her iyi icadın birde kötü yanı olmasa olmuyor .