Mayoz bölünme kimlerde görülür

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Nehir tarafından 5 Şubat 2013 başlatılmıştır.


 1. Mayoz bölünme kimlerde gerçekleşir

  Mayoz bölünme insan, bitki ve hayvanlarda görülür. Sperm ve yumurta mayoz bölünme ile oluşur ve canlıların üremesi mayoz bölünme ile sağlanır.

  Mayoz bölünme üreme ana hücrelerinde (Yumurtalık ve testislerde) görülür, bitki ve hayvanlarda üreme hücrelerinin oluşmasını sağlar. Oluşan üreme hücreleri n sayıda kromozom içerdiği için, döllenme sonucu oluşan zigot 2n kromozoma sahiptir. Bu şekilde, canlılarda nesiller boyunca kromozom sayısının sabit kalması sağlanır. Ayrıca mayoz sırasında gerçeklesen parça değişiminden dolayı oluşan hücreler ana hücreden farklı genetik yapılara sahip olur. Genetik yapıdaki bu farklılık canlıların birebirinden farklı özellikler göstermesine neden olarak tür içinde çeşitliliği sağlar. Çeşitlilik, ayni türün bireylerinin kalıtsal yapısının farklı olmasıdır.


  Mayoz Bölünme Nerelerde Görülür?

  Mayoz Bölünme eşeyli üreme için gereklidir ve bu yüzden eşeyli üreyen tek hücreli organizmalar da dâhil tüm ökaryot hücrelerde görülür. Mayoz eşeysiz mitotik bölünmeyle üreyen arkealarda ya da

  İlgili etiketler: mayoz bölünme hangi hücrelerde görülür, mayoz bölünme sonucunda hangi hücreler oluşur, mayoz canlıların hangi hücrelerinde gercekleşir, mayoz bölünme hangi hücrelerde gerçekleşir.