Medeniyet nedir kısaca

Konusu 'Web Sözlük' forumundadır ve Elif tarafından 16 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Medeniyet anlamı kısaca

  Sosyal hayatta asırlardan beri geçerliliğini koruyan kelimelerden biri de medeniyettir. Bazı şahıslar medeniyeti elbise dolabı ile sınırlayıp, giyinip kuşanmada aramış, bir kısmı da ilmi ve teknik gelişmeler diyerek medeniyeti çok dar ve kuşatılmış bir ifade içerisine hapsetmişlerdir.

  Sözcük bakımından ''Medeni'' kelimesi, ''bedevi'' kelimesinin zıddı olan bir sözcüktür. Bedevi, çölde veya kırda çadır hayatı yaşayan göçebe hayatı süren kimsedir. Medeni ise şehirde yerleşmiş, bedevi ve vahşi olmayan demektir.

  Medeniyet, bir milletin fikri, ilmi siyasi, ahlaki varlıklarının bir araya toplanmış şeklidir. Medeni insan da insanlık şartlarına, sosyal terbiyeye ve güzel ahlaka sahip bulunan kimsedir.

  Medeniyet gardıroptaki giyeceklerle sınırlı değil, servet, kibarlık ve nezaket altında gizli bir sefahat hiç değildir.

  Ahlak kaideleri ve bağlantısı bulunmayan ve fazilet temellerine dayanmayan bir medeniyet anlayışı, beşeriyete değil, zenginler ile nefsani heveslerine köle olmuş kimselere hizmet eder.

  Medeniyet, ilim ve ahlakın eşit olarak gelişmesidir. Ahlakı ihmal eden bir medeniyet, ilmi bir gelişme sayılsa bile ''ahlak ve fazilet medeniyeti''diye isimlendirilemez. Zira sanat ve teknik, medeniyeti tasvir ederse de, tesis edemez. İnançlara göre kurulan bir medeniyet, ahlak ve faziletle yücelir.