Medine Dönemi Ayetlerinin Genel Özellikleri

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 6 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Mekke'den Medine'ye hicretle birlikte Müslümanlar daha özgür bir ortamda dinlerini öğrenmeye ve yaşamaya başlamışlardı. Dinlerini yaşama uğruna her şeylerini bırakarak bir başka yeri vatan edinen ilk Müslümanlara Medineliler kucak açmışlar, onları öz kardeşleri olarak görmüşlerdi.
  Mekke'de indirilen ayetlerle iman ve inkar arasındaki fark ortaya konmuş, öldükten sonraki ebedi hayatta mutlu olabilmek için bu hayatı iyi değerlendirmenin gereği net bir şekilde açığa çıkmıştı.
  Artık yeni bir toplum inşa ediliyordu. İslam binasının inanç temelleri kurulmuş, sıra bu binayı hayatın bütün yönlerini kuşatacak şekilde güçlendirmeye ve tamamlamaya gelmişti. İşte Medine dönemindeki vahiy, bu özelliklere sahiptir. İnancı destekleyen ibadetler ve hayatın her alanında imanın gerektirdiği davranışlar en geniş haliyle bu dönemde ele alınır. Bu sebeple Medine döneminde indirilen ayet ve sureler, Mekke’de indirilenlere göre daha uzundur. Medine dönemi, beşeri hukukun pek çok yönüyle ele alındığı bir dönem olmuştur. Bu konulardan bir çoğunu işleyen Bakara, Al-i İmran ve Nisa sureleri, Kur’an’ın en uzun surelerinin başında gelir.

  1. “Ey inananlar” hitabı ile başlayan ayetler,
  2. Oruç, zekat ve hac gibi ibadetlerle ilgili hükümleri konu edinen ayet ve sureler,
  3. Alışveriş gibi insani ilişkilere dair hukuktan (muamelat) bahsedenler,
  4. Aile ve toplumu ilgilendiren meseleleri ele alan sureler,
  5. Ceza hukukuna (ukubat) dair ayet ve sureler,
  6. Allah yolunda mücadele (cihad) etmeye değinen sureler,
  7. Ankebut suresi gibi içinde münafıklardan bahseden sureler Medenidir.