Mehmet Akif Ersoy'un İlginç Yönleri

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve webkolik tarafından 3 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  İstiklal Marşı'nın Şairi Mehmet Akif Ersoy'un Bilinmeyen İlginç Yönleri

  Mehmet Akif Ersoy için dört özellik çamur kadar pisti. Bunlar; Cimrilik, ikbal şımarıklığı, kibir, maddi pislik.

  BİLİNMEYEN YÖNLERİ İLE MEHMET AKİF ERSOY

  Çok iyi derecede Arapça bilirdi, ancak sesinde Arapça yoktu. Akıcı bir cengaver Türkçe'siyle konuşurdu.

  Arap edebiyatına çalışırken Akif bakar ki şevahid hep ayetler..Telmihler de öyle.. nihayet başka türlü olmayacağını anlayınca 6 ayda Kuranı Kerim'i ezberledi.

  Caddelerden daima kaçar, evine ve işine tenhâ sokaklardan giderdi. Caddeden geçmeye mutlaka mecbursa, gözlerini meçhul bir noktaya diker, caddeyi kendi hesabına tenhâ bir sokak hâline getirirdi.

  Eserinin beğenilmesi onu çocuk gibi utandırırdı, başka yere bakardı...

  Kütüphanesindeki kitapların tamamını okumuştu. Bir kitabı önce toptan, sonra tenkit ederek okur; dördüncü okuyuşta bâzı tesbitler yapardı. Az eseri çok okurdu.

  18 yaşındaki Mithat Cemal, Akif'le yürürken bir şiirini okumuş. Uzun bir sessizlik olmuş. Şiiri tekrar okumasını İstemiş Akif Mithat Cemal tekrarlamış. Bu esnada Mithat Cemal sormuş; "Neden şiirlerinizi kitaplaştırmıyorsunuz?" Akifin cevabındaki nezâkete dikkat edin: "Ben şiirlerimi ne diye bastırırım? Siz bu yaşınızda benden güzel yazıyorsunuz!"

  Mısırda bazen bütün Ramazan hatimle teravih kıldırırdı. Fakat bu teravih namazlarına her zaman cemaat bulamaz, oğlu Tahir'in önüne cemaat diye geçip imam olurdu. Hatimle kıldırılan bu teravih namazları uzayınca Akif "Bazen arkama dönüp bakıyordum, o da kaçmış!" derdi.
  Kuvvet şımarıklığı en İğrendiği şeydi. Kendisine haksız yere ve ağız dolusu söven bahçıvanı önce dövmüş, sonra da bir taşın üstüne oturup ağlamıştı.

  Mithat Cemal'in Akifle İlgili şu tesbiti enteresandır "Akif hayatımın 33 senesidir. Bu 33 senede o, bir tek defa bayağı olmadı. Onun iç yüzüne baktığım vakit gökyüzüne, denize bakar gibi ferahlardım. Sonra 63 senelik hayatını öğrendim; bu ne berrak 63 senedir, siyah ve pis tek bir dakikası yoktur.'"

  Mithat Cemal'in bir tesbitine göre: ''Dalkavukluk etmeyen adam gördüm; fakat dalkavukluktan hoşlanmayan adam görmedim. Bunun bir müstesnası vadır: Akif.
  Alıntıdır..