Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 3 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Şair Mehmet Akif Ersoy'un Hayatı Kısa

  Mehmet Akif Ersoy biyografi kısaca

  Adı Mehmet Ragif, bilinen ismi Mehmet Akif Ersoy 1873 senesinde İstanbul'da doğdu. Anne adı Emine Şerife Hanım, babası da Temiz Tahir Efendi'dir. İlk eğitimine Emir Buhari Mahalle Mektebinde başladı.Daha sonra Mülkiye Mektebine devam eden Akif, babasının ölümü ve evlerinin yangında tahrip olması üzerine mülkiyeyi bıraktı. Baytar Mektebine devam ederek birincilikle bitirdi. Eğitim hayatı boyunca yabancı dil derslerine de ilgi duydu. Farsça ve Fransızca dillerini öğrendi. Babasından da Arapça dersleri aldı.

  Daha sonraki dönemlerde Ziraat nezaretinde baytar olarak görev aldı. 3-4 yıl Rumeli, Anadolu ve Arabistan'da bulaşıcı hayvan hastalıkları tedavisi için araştırmada bulundu. Mehmet Akif Ersoy'un memuriyet hayatı 1893 yılında başladı ve 1913 tarihine kadar devam eder.Memuriyetinden başka Ziraat Mektebinde ve Dârulfünûn'da edebiyat dersleri verdi.

  1893'de Tophane-i Amire veznedarı M. Emin Beyin kızı İsmet Hanımla evlendi.

  Akif okulda öğrendikleri ile yetinmeyerek, dışarda kendi kendini yetiştirerek tahsilini tamamlamaya, bilgisini genişletmeye çalıştı.
  Memuriyet hayatına başladıktan sonra öğretmenlik yaparak, şiir yazarak edebiyat konusunda çalışmalara devam etti. Ancak onun neşriyat alemine girişi 1908'de İkinci Meşrutiyetin ilanıyla başladı. Bu tarihten itibaren şiirleri Sırat-ı Müstakim'de yayımlandı.

  1920'de Burdur Mebusu olarak Birinci Büyük Millet Meclisine seçildi. 17 Şubat 1921 günü İstiklal Marşı'nı yazdı. Meclis 12 Martta bu marşı kabul etti.

  1926 yılından sonra Mısır Üniversitesinde Türkçe dersleri verdi. Derslerden döndükce Kuranı Kerim tercümesiyle de meşgul oluyordu, ama bu sırada siroz hastalığına yakalandı. Önce hastalığının önemini anlayamadı ve hava değişimi ile geçeceğini sandı ve Lübnan'a gitti. Ağustos 1936'da Antakya'ya geldi. Mısır'a hasta olarak döndü.

  Hastalık onu derinden etkilemiş ve bir deri bir kemik bırakmıştı. İstanbul'a dönmeye karar verdi ve tedavi olmak amacıyla hastanede yattı. Fakat hastalığın önüne geçemedi. 27 Aralık 1936 günü vefat eden Mehmet Akif Ersoy'un Kabri Edirnekapı Mezarlığında bulunmaktadır.